Sunday, August 05, 2007

Nje kenge damari...

Keshtu quhen kenget shume te ndjera dhe paksi arabeske ne Turqi.Nuk jam fanse e tyre por duhet te pranoj se kjo poshte ben nje perjashtim.
E kenduar nga kengetarja e vetme e zeze turke (e njohur ndryshe dhe si kengetarja çokollate) Esmeray (1950-2002), per here te pare ne vitin 1974 , me kompozitor te shoqin e saj , fitoi festivalin e kenges kombetare por qe per disa arsye censure nga mediat e atehershme nuk u kendua dot perpara publikut.Sidoqofte buja e kesaj kenge u perhap menjehere dhe ende eshte nje nga kenget me te pelqyera te kengetares.
Kjo kenge eshte shume e thjeshte mbase ne tekst dhe muzika disave mund ti duket e rendomte por eshte zeri i saj i vrazhde , pak si burreror ...Mua me trishton shume kjo kenge.Ja dhe teksti i saj:

"Sikur te isha lemza qe te ngelet
ne gryke
mos me harro mua , mos me harro
Sikur te isha loti
qe kurre nuk tu shkeput nga syte
mos me harro mua, mos me harro

Porsi hija jote , te ndjek ty ne çdo hap
ne çdo frymemarrje tenden
gjendet emri im
Ashtu siç une s'te harrova ty kurre
as ti mos me harro mua;
mos me harro

Erresire qe s'di te mbaroje ,

çdo nate po kaq erret mbeti,
mos me harro mua, mos me harro
Kur ta ndjesh dhimbjen e ndarjes ne zemer
mos me harro mua , mos me harro

Kur te besh dashuri , kur te puthesh
kur te jesh fillikat duke bredhur
kur te mundohesh te harrosh dike
mos me harro mua , mos me harro"


Kengen mund ta degjoni duke klikuar tek radio qe kam vene poshte...Powered by eSnips.com

13 comments:

ervivi said...

aman m'qafsh, e ke bo n'men me na fut ne depresjon??? :s

fjalet ishin shume te bukura :cry:
***kush ka nje shami***

eni said...

vertet qe te trishtonh shume kjo kenge..gezohem qe te pelqeu!

eni said...

miq me falni per d rrjeshta qe pata harruar ti shtoj..e rregullova tashme:(

akull-naja said...

Ajajaj...

eni said...

:)

E.o.N said...

eni, shumë, shumë e bukur kënga, harmonia është hipnotike dhe therrëse njëherësh, duket sikur janë dy këngë bashkë, por natyrisht të thurura si si asosacione automatikë...të natyrshëm, gjynah që teksti nuk është në nivelin e muzikës, megjithqë nuk ka ndoshta rëndësi...rrofsh që e solle...

eni said...

gezohem qe te paska pelqyer E.O.N..Vertet teksti nuk krahasohet me muziken dhe sidomos me zerin e kengetares..

Beni said...

wheee, teksti shume domethenes ;)
kishim nje mikun tone ne staboll qe degjonte keshtu lloj kengesh (per te qene i sinqerte mua nuk me kane terhequr ndonjehere) sa here e gjenin duke degjuar te tilla kengesh, i thoshin: "damar mi kesecen ulan!"
Kto zakonisht i degjoje ne meyhanet buze kadikoy-it, jo nga rruga qe ngjitesh siper per te boga, ne te njetin drejtim, lart domethene, por nga ana e Hyadarpasa Gari-t; jo nga ana e Moda-s.
Ti rrofsh qe na mallengjen Eni... :)

eni said...

oho me kenaqe dhe mua me tere keto hollesi o Beni.te forte ata shoket.siç thashe dhe une jam kunder arabeskut por kjo kenge ben perjashtim.

belle_fleur said...

Pse me the te merrja shamine me vete moj cupe:))...ah sevdaja sevdaja

eni said...

belle: ah kjo sevdaja:)

bletebzz said...

shyqyr qe nuk po e degjoj dot, se buu lotet mua.
te tere e kemi nga nje kenge qe na prek telat e shpirtit.

eni said...

kjo eshte nje prej tyre:)se kam shume kenge:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator