Tuesday, October 28, 2008

Nje rast tjeter i shemtuar

Fale mikut tim , Toni Milaqit (http://tonimilaqi.blogspot.com), zbulova disa foto te miat qe jo vetem ishin perdorur pa emer por edhe ishin sakatuar duke u munduar per ti dhene nje pamje tjeter:(
Nuk jam as e para e as e fundit qe me ndodh kjo gje ,por sinqerisht kam nje ndjesi peshtirelleku kur shikoj keshtu rastesh.
Z.Pirro nje keshille kam: Sa rri e mundohesh te ndryshosh ne kompjuter fotot e mia ,dil e bej foto vete.Eshte shume me e kendshme!

ja dhe linku miq, kontrolloni dhe ju se helbete mund te gjeni diçka tuajen nuk eshte aspak çudi:(

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=568407&page=86

shenim : rasti i mesiperm fatmiresisht u kthye ne nje shembull pozitiv ndergjegjesimi.Flm Pirro per shenimin e emrit te autorit!

20 comments:

ARTI NE KOHERAT E KOLERES said...

fatkeqesisht ky fenomen i te vjedhurit eshte ne lulezim total mes shqiptareve.

eni, ndoshta do te ish me mire te vendosje inicialet , apo emrin tend mbi foto, si menyre per t'a ruajtur ate. per sa kohe fotot e tua "qarkullojne te lira", jane teresisht te pambrojtura perpara tipave te tille.

eshte me te vertete per te ardhur keq! uroj te jete rasti i fundit ky, i guakeve qe shkelin mbi te drejten e autorit!

eni said...

shpresoj dhe une Toni.dhe nje here falemderit per lajmerimin.Uroj qe te arrijme diçka me kembenguljen tone.
dhe ke te drejte se shpejti te tera fotove te mia do ti ve : eni turkeshi photography

ndryshe si dilet me keta.

ET said...

o Enka, a ka ndonji mënyrë për të hapur linkun ?:)

eni said...

e paskan bllokuar.sa budallenj qe jane si puna e strucit sillen vetem koken fusin ne rere.

eni said...

qenka hapur tani E.T.

davvide totti said...

Mirdita jame pirro i skyscrapercity...
Ne radher te pare dua tju siguroje juve... qe qellimet e mia nuk kane qene dashakeqese... ato foto qe kame postuar ne skyscrapercity.. te cilave i kame modifikuar vetem kontrastin.. (thjeshte se me dukeshin me te bukura.. dhe jo per ti ndryshuar autorin)te jeni te sigurte qe do fshihen... ju mund te kontrolloni.. me thoni cilat jane fotot tuaja qe u kame VJEDHUR.. dhe une i fshije..pik Keshtu mund te flini te qete... Mund te me dergoni nje PM ( te nik name im ne skyscrapercity.. ose mund te beni nje denoncim publik.... sic beri zonja Turkeshi..
Dhe mos shpifni gjera zonja turkeshi..une nuk kame firmosur pronesine e atyre fotove.. disa prej atyre fotove nuk dija as ku ndodheshin.. dhe kjo duket qarte nga diskutimi qe kame bere me nje tjeter pjestare te forumit...

eni said...

une nuk kam shpikur asgje.por duhet te shenoni emrin e fotove qe as e ditkeni se ku i paskeni marre.
jo per gje por deri sa merrni mundimin ti ndryshoni kontrastin mund ti vini dhe emrin.kujdes juve me gjuhen nuk jam une ajo qe kam gabuar ne kete rast.

eni said...

edhe nuk jane fare te hijshme ato talljet qe keni bere ne forum.edhe merrni tere fotot edhe talleni pastaj.

ARTI NE KOHERAT E KOLERES said...

kur nje foto mirret dhe nuk citohet autori, madje perpunohet dhe prezantohet me forme tjeter, ne rastin me te mire(me dashje ose jo) "humbet" krijuesin fillestar dhe kthehet ne anonime.

kur bejme dicka te tille (pra kur huazojme nje pune te tjeter kujt), duhet qe te respektojme mundin dhe djersen e atij qe e krijoi, duke cituar te pakten autorin (gjithnje nese kjo eshte e mundur).

ne rastin e enit, kjo gje eshte e lehte, pasi fotot e saj ekzistojne ne bllogjet perkates.

njerezve te cileve "u marrim-huazojme" materialet dhe me to mbushin nevojat tona "patriotiko-atdhetare", te pakten u themi faleminderit...

davvide totti said...

Zonja Eni une sigurishte kame gabuar... po nga ktu te arrini te me thoni qe jame hajdute me duket shume e egzagjeruar.. dhe seshte aspak e kendeshme nga nje njeri qe nuk njehe dhe krejt pa pritur te bene keto akuza...
Ajo qe dua te theme eshte qe sikur ju te me kishit pyetur perpara per pronesine e fotove.. dhe nese une do u kisha thene qe jane te miat ose i kame bere une.... Atehere mund te me akuzonit me plote gojen qe jame hajdute...
te gjithe ose shumica e pjestareve te forumit fotot qe postojne shpeshe i marim nga Flickr.... Forumi jone eshte nje forum arkitekture dhe jo nje forum fotografie.. fotot qe postohen ne kete forum kane te gjitha nje objektive: te tregojne qytetet dhe natyren shqiptare...dhe jo te tregojne se cili fotografe eshte me i zoti... pra ne postojme foto vetem per te treguar peisazhe e tej dhe jo per te treguar se cili pjestare poston fotot me te bukura pasi dihet shume mire qe fotot i ka bere dikush tjeter.... ( ne nuk jemi fotografer..)
Per sa i perkete fotove tuaja une nuk kame arritur ti ve emrin tuaj thjeshte sepse fotot qe kame postuar i kame mare nga fotgrafe te ndryshem, dhe jo te gjithe emrat me kujtoheshin ( nese shikoni postimet e mia vetem disa foto kane emrat e autoreve)... dhe kontrastin e kame ndryshuar per ti bere me te bukura ( te pakten sipas meje ) dhe jo per ti ndryshuar pronesine....
Gjithsesi zonja Eni une fotot tuaja i kame postuar ne nje forume nderkombetare ku mund ti shohin te gjithe... dhe nuk i kame firmosur me emrin time...
Epra zonja Enia ato tallje nuk jane fare te hijshme... po edhe akuzat qe beni ju... apo ofendimet qe keni bere ne komentin kater te ketij forumi nuk jane fare te hijshme...
Gjithsesi qe mos ta zgjase shume..une kame gabuar qe nuk kame vene emrin tende... gjithashtu do fshije edhe talljet... nga ana tjeter shpresoj qe ti te fshishe fjalen vjedhje.. nuk eshte aspak e vertete.. eshte teper ofenduese per mua.. shpresoj te me besoshe.!
Per ta mbyllur po i drejtohem te gjithe fotografeve, pjestareve te ketij blogu...: Kontrolloni postimet e mija apo pjestareve te tjere te forumit tone.. dhe nese gjeni ndonje foto tuajen pa emer na e thoni... ajo do fshihet ose do i vihet firma juaj...
Por ju lutem mos beni akuza te egzagjeruara.. ne jemi pothuajse te gjithe studente ose punetore qe jetojne jashte shtetit.. dhe nese marrim foto te flickr eshte sepse nuk kemi mundesine apo aftesine te bejme foto te tilla....
Pershendetje.!

Anonymous said...

ketij popullit tone i ka hyre ne gjak hajdutlliku. duhen shkurtuar ca duar...

eni said...

1.Zoti Pirro, nese e lexoni me kujdes shkrimin tim do te shikoni se nuk kalon asnjehere fjala vjedhje ne te..Me thoni se ku e lexuat ate fjale.
2.nese komenti i katert i ketij posti eshte ofendues pa te drejte kerkoj une falje , por nuk mund te pritej nje sjellje tjeter pasi shkova se emri dhe mbiemri im (gje te cilen une se bera me ju) ishte shpalosur ne sa e sa vende te asaj teme te fotove nga tirana e shoqeruar dhe me nje " wtf" ne anglisht.Flisni per poshterim nderkohe qe vete shkuat me larg, shkuat ne sharje ne nje forum qe lexohet nga mijra vete.
3.Nejse qellimi im nuk qe te trashja sharjet, te ofendoja ndokend sepse po te ishte i tille edhe posti do qe ndryshe.Po ta lexoni me kujdes do shikoni se qellimi im i vetem eshte te shenohet amri i autorit kur paraqitet fotoja apo shkrimi i tij neper faqe te tjera.Dhe une e kam bere dhe me pare kete ne vende te tjera.Nese e bej nuk e bej sepse jam e dashuruar me fotot apo shkrimet e mia e bej sepse nuk me duket etike mos perdorimi i emrit te autorit dhe kete e bej dhe ne emer te shume krijuesve te tjere qe nuk e dine se po i peroret vepra.
Shkrimi im nuk kishte qellim primar ofendim apo nxirjen e personit apo grupit qe ben ate, shkrimi im kishte qellim paraqitje dhe ballafaqimi te rastit ne fjale me shpresen se kjo gje do te sjelle ndryshime.
Nuk me duket se eshte aq e veshtire te vihet emri i krijuesit kur perdoret (apo ndryshohet vepra e tij) ne nje faqe tjeter.Per kete po mundohem te luaj rolin tim ne ndergjegjesim.
E perseris , nuk eshte qllimi im te nxij njerezit kot se kot, por thjesht te vija ne dukje sjelljen e gabuar.
Shpresoj te jem kuptuar.

davvide totti said...

Te theme te drejten une i bera ato postime pasi kisha lexuar postimin e katert ne kete forum dhe pasi pashe qe ne postimin e dyte ne skyscrapecity ju kishit shkruajtur VJEDHJE KARAKTERISTIKE SHQIPTARE.... pra une kame vjedhur..
Edhe nje here persa i perkete mos shkrimit te emrit tuaj ju keni plotesishte te drejte, por nuk eshte nje gje e qellimshme, nese shikoni postimet e tjera edhe ato ne shumicen e rasteve nuk e kane emrin kjo per arsye sepse merja vetem fotot qe per mua ishin me te bukurat nga fotografe te ndryshem... dhe sigurishte qe qellimi juaj nuk ishte qe te me ofendonit por ne njefare menyre kjo ndodhi.. dhe sinqerishte mu duk e egzagjeruar....
gjithashtu edhe une shpresoj se tani jemi kuptuar...

ANONIMUS.. per sa ju perket juve doja tju kujtoje qe ne jetojme ne evrope.. ku nese njeri gabon mund te diskutohet qyteterishte... njerez si puna juaj eshte mire te shkojne e te jetojne ne Iran ose ne vendet Arabe..

eni said...

nderkohe fotot e mia vazhdojne ende te jene jetime ne forum.nejse.
e drejte une e kam shkruar ate gje pasi mu duk se ishte tip mesazhi privat jo shenim i pergjithshem, se paku une nuk munda ta lexoj komentin tim ne ate forum.
me vjen mire qe u morr vesh qellimi im.
pershendetje

davvide totti said...

Atehere zonja Eni ju lutem mund te mi thoni cilat jane keto foto...??? keshtu mund te shkruaj emrin tuaj....
Ju mund te me dergoni nje mesazh ne PM ose ne publike, me ane te te cilit mund te me thoni emrin e temes (thread) numrin e faqes, numrin e postimit( eshte numri qe cdo postime ka siper ne te djathte) dhe permbajtjen e fotografise....
Postimet qe keni bere ju keto dite, ndodhen psh:1) tema: Tirana Photo Gallery
2) faqe 98, faqe 99
3) nr postimeve: nr 1960, nr 1961
4) permbajtja: xhamia ura e tabakeve, vilat e vjetra tiranase.. e tej
Pres nje mesazhnga ju...

eni said...

z.Pirro flm per kujdesin.fotot e mia te Tiranes gjenden ne kete set:


http://www.flickr.com/photos/eni/sets/72157600026435957/


flm shpresoj te kemi dhene nje shembull te mire per te tere keshtu.
pershendetje

davvide totti said...

Ok..
Gjith te mirat..!

eni said...

edhe ju!

belle_fleur said...

Po mire, keta kur i marrin fotot nga flickr nuk shohin qe keto foto i perkasin dikujt, qofte edhe me nikun qe ata kane vendosur.

Ne kete rast, do i drejtohesha zoterise qe drejton forumin skyscraper, qe te kaloje mesazhin tek lexuesit e forumit, qe nese fotot merren nga nje vend tjeter, duhet vleresuar personi qe ka fotografuar nje pejsazh apo cfare do qofte.

Duhet te kaloj te shikoj nese ka ndonje prej fotove te mia ne kete forum. Mesa kuptoj, keta "vjedhin" vetem foto te Shqiperise.

eni said...

nejse se paku Z.Pirro vuri emrin,megjithse fotot ne forum nuk jane me te miat pasi eshte punuar siper tyre.por venia e emrit te autorit eshte e rendesishme.se paku kesaj here posti ketu vlejti per diçka

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator