Thursday, July 24, 2008

Trendet e 2009

Ne qendren e Dekorimit te brendshem , ku ndodhet dhe dyqani i firmes sime , organizohen shpesh konferenca te ndryshme , mjaft informative.

Para 1,5 muaji pata rastin te ndjek konferencen me teme "Trendet e 2009" , nje konference shume informative dhe interesante e specialistit te trendeve Vincent Gregoire.Me terhoqi shume menyra e tij e shpjegimit te temes ishte vertet shume dinamike dhe realiste, e nderthurur me mjeshteri me shume faktore aktuale.Ndaj vendosa ti ndaj me ju sipas shenimeve qe mora gjate konferences:

Sipas tij fjalet kyçe qe karakterizojne trendet ne vitin 2009:

1.maksimalizem

2.elementet latine

3.energjia e viteve '80

4.frymezim nga muzika e viteve '80

5.prakticitet

6.optimizem

7.sofistikim

8.(mendime/trende,ide,besime,gjendje)paradoksale

9.perzierja e paradokseve me njera tjetren

10.Teksa vitet '90 kaluan me filizofine Zen, e ardhmja do jete surrealiste ,plot me paradokse dhe perzierjen e tyre.

11.über

12.Efekte Dyshe

13.Ngjyrat e pergjithsme te 2009’un genel renkleri :E Zeze & E bardhe, Ngjyra Floreshente , Ngjyra energjike trendi qe te kujtojne nje kub si ylberi.

Drejtimet qe do te ndjekin masat e popullsise duke ndjekur shpirtin e shoqerise:

Ka nje lloj ndjesie perhumbjeje.Jetojme ne nje bote plot fatkeqesıra,rreziqe.Tek çdokush ndihet mosbesimi dhe kaosi.

E njejta sjellje do te shihet dhe nga klientet , ku keta te fundit ndihen te humbur dhe kane dalur ne kerkim te pozitives.Kerkojne parajsen e re dhe kesisoj do te drejtohen drejt zgjidhjeve dhe trendeve krijuese .Profilet e tyre Vincent i ndan ne 4 grupe:

*The Metro-puritans

*The Perspectivists

*The Neo Neo Gothics

*The Extantrics

Photobucket

1.The Metro-Puritans

Pikat kyçe qe karakterizojne kete rryme:

1.Thjeshtesi luksoze

2.sofistikim

3.stil

4.ekologjik

5.strukturat fitojne rendesi

6.punime grafike

7.art

8.fiksim pas ujit

9.rendesia e gjelberimit

10.metodika

Klientat qe ndjekin kete rryme i japin shume rendesi ekologjise.Jane kundra çdo lloj produkti qe ndikon keq mbi memen natyre.Duan te jene perdorues me te ndergjegjshem ,pa e demtuar natyren fare.Duan qe te prodhohen gjera duhe e mbrojtur natyren.Tek produkti kerkojne rregull , strukture si dhe duan te jete i sofistikuar dhe ekologjik.Gjemojne produktet e rindertuara , me struktura funksionale te pozicionuara zgjurasisht ,por qe ne te njejten kohe nuk jane bazike (shume te thjeshta) dhe pa njefare stili.

Ka nje kthim ne minimalizmin e viteve 90’ , por kete here ky kthim eshte me shpirteror,sensual dhe inteligjent. I pelqen te jetuarit ne standarte te larta dhe zgjedhin produktet me stil te veçante dhe qe bien ne sy.I japin shume rendesi ujit dhe gjelberimit.Sipas tyre , uji eshte produkti me luks meqe eshte nje burim natyral.Ujin e shikojne si elementin qe do shpetoje boten.
Per shkak te preferencave ndaj gjelberimit, kane preferenca dhe ndaj ngjyrave te produkteve ushtarake.Kjo shihet dhe si nje levizje ushtarake dhe mund te vihet re ne tere produktet e tere sektoreve.

Nuk i terheqin me dhe aq shume produktet organike pasi e dine se dhe prodhimi i tyre i kushton shtrenjte natyres,ndaj preferojne produktet e punuara me dore.Edhe pambuku eshte nje nga elementet e papreferuara per shkak te mos qenit ekologjik.Ne vend te tij do te rastiset shpesh me bambune dhe aplikimet e saj ne shume produkte.

Ngjyrat spikatese:Bezhe,tonet e jeshiles, ngjyrat e dheut,si dhe e verdha perdoret per te dhene veti shkelqyese.

Photobucket
2.The Perspectivists

Pikat kyçe qe karakterizojne kete rryme:

1. Nje lloj i ri gjeometrie/Forma te ndryshme

2.Kombinime te reja

3.Kende te reja

4.Vizione te reja

5.Ri-strukturim

6.Vellim

7.Qarkullim

8.Ngjyre

9.Vazhdimi i rrymes "Disco Fever"

10.Energjike

11.Atmosfere nga vitet '30& '50

12.Madheshti

13.Dizenjo

14.Maksimalizem

Ata qe ndjekin kete rryme , deshirojne ti kthejne te tera pikat e mesiperme ne pjese te jetes dhe ti vene ato ne perdorim.Ri-strukturimi do te perdoret shume , por perhere ne menyre shume madheshtore.Ka nje ri-kthim ne ngjyra,gjeometri,strukture,vellim dhe qarkullim.Eshte plot energji,disa here edhe agresiv.Mund te shihet si simboli i Tregut te Masave , por eshte shume me i fuqishem se ai.Ngjyrat perdoren si force dhe drite.Perdoren edhe si arme.Do te shihen dizenjo te guximshme.

Perspektivistet , preferojne ti shohin produktet si nje gjetje e rralle dizenjoje dhe jo si nje produkt luksi!
Ngjyrat e perdorura jane ngjyra te forta me efekte bllokuese.

Maksimalizmi ri-kthehet akoma dhe me fuqishem.

Kombinimi i formave dhe teksturave eshte shume i rendesishem!Yuvarlak şekil revaçta , onu her yerde ve sektörde görebiliriz.Japon kare ürünler artık o kadar aranılan bir şey değil.Po ashtu bien ne sy dhe detajet ne metal ,ku keto te fundit jane perdorur ne menyre te rafinuar.

3.The Neo Neo Gothics

Pikat kyçe qe karakterizojne kete rryme:

1.Ngjyra e bardhe (por jo nje e bardhe e zakonshme , nje e bardhe me e veçante, e çuditshme , e papare , qe te kujton pudren ,pluhurin dhe tonet organike)

2.Baroke

3.Gotike

4.E kuqe e gjakut (per ta kombinuar me te bardhen dhe per te arritur kesisoj nje efekt te forte dhe trondites )

5.Sisteme te reja ndriçuese

6.Forma dhe struktura te reja , 3 dimensionale

7.ekologjike,natyrale

8.Teknologjike

9.Qelizat dhe strukturat gjenetike jane burim frymezimi

10.Luks

11.Mbeshtjellje ne disa shtresa

Klientet marrin frymezim nga stilet baroke dhe gotike , por kete here nuk nisen nga ngyra e zeze por e bardhe.Kete here e zeza e re , do te jete e bardha!

Arsyeja per kete do te jete pakesimi i ngjyres se bardhe ne pergjithesi.Kjo do te beje qe e bardha te fitoje nje status luksi.E bardha do te jete njekohesisht dhe simboli i modernizmit dhe teknologjise.E bardha do te shihet gjithashtu dhe si nje rilindje,nje rruge e re.Por megjithse e bardha njihet si simbol i pafajesise,kete here nuk do te jete e thene te paraqese serish ate.Kete here e bardha ,ashtu si dhe tonet saj te çuditshme dhe te rralla te perdorura , do te pasqyroje here fantazmat,here magjiken ,here te çudtishmen ,here kujtimet dhe here diçka te papare me pare , por sidoqe te jete perdorimi i saj do te jete perhere shume cilesore dhe me cilesi ekologjike.

Çdo gje do te mbeshtillet me te bardhe.Do te shihen materiale organike dhe revolucion teknologjik.E bardha nuk do te kete tone te shkelqyera.Do jete agresive ,por ne te njejten kohe edhe me tone te buta ,te lehta dhe te pastra.
Do dalin ne pah forma dhe struktura te reja,produkte 3 dimensionale dhe do shihet nje frymezim i marre prej strukturave qelizore/gjenetike.
Per te sjelle kontrast ndaj kesaj te bardhe dhe per te kujtuar stilin gotik prane saj do perdoret dhe e kuqja e gjakut.
Tonet e se kuqes: e kuqe e gjakut, e kuqe si ngjyra e muskujve dhe e mishit.
Po ashtu do te vihen re dhe efektet e kontrastit mes se bardhes e se kuqes,elemente gotike dhe baroke,tone te lehta dhe elegante,detaje te sofistikuara te perziera pakez me hollesi arabeske dhe pakez shkelqyese.

Ngjyrat: e bardhe (ne tonet qe permendem me lart) , nje lloj toni i rozes ,e kuqe (tonet e permendura me lart) , ngjyrat fosile, gri,ngjyrat romantike ,e bardha minerale ,ngjyrat marine (por kurre ngjyra blu! ).

Kjo rryme ruan shume elemente nga e kaluara por duke i perzjere keto me teknologjine e re.Edhe dantela eshte nje detaj qe do vihet re ne tekstil.

Eshte rryma e kundert me rrymen ZEN!

similar?

4.The extantrics
Pikat kyçe qe karakterizojne kete rryme:

1.Te çmendur

2.Te egzagjeruar

3.Skiç

4.Komike me spec

5.Anarshiste

6.Vagabonde

7.Surrealiste

8.Simbole te marra nga vitet '50/loje fjalesh

9.Grumbullues

10.Te perzier por ne te njejten kohe te organizuar.Nuk ka rendesi nese eshte e mire apo e keqe,rendesi ka te jete e perzier.

11.Nuk eshte shik ,por e guximshme /madje ndonjehere permban elemente erotike

11.Elemente vizuale

12.Lojra me dritat

13.Objekte te shkelqyeshme

14.Stil

15.Orientalizem

16.Bohem

17.I pasur

18.I shkaterruar

19.Frymezim nga format gjenetike

20.Psikotropik (qe ka veprim te veçante mbi qelizat e trurit )

Klientat qe ndjekin dhe mbeshtesin kete rryme , jane klienta qe duan te dalin jashte normave te shumeditura te luksit dhe mireqenies.E çuditshme eshte se ata qe e ndjekin kete rryme jane me teper moshat e vjetra,teksa te rinjte jane me konservative.

Nuk eshte nje rryme per te shitur mend:) Koncepti i ri i luksit do jete tallja dhe te qenurit komik.
Keta kliente jane te fisem.Per ta ka rendesi stili dhe eleganca e produktit , jo çmimi i tij.Njekohesisht jane te fiksuar dhe pas gjerave absurde dhe te pakuptimta.

Kjo rryme mund te permblidhet keshtu. "Bashkimi i luksit me hedhurinat per te krijuar nje atmosfere te denje vagabondesh" .

Perpiqen te perfitojne dimensione te reja duke luajtur me simbolet.Do vihet re egzagjerimi i dimensioneve .

Eshte nje stil provokues.Ne dekorim do ndihen gjurmet e Orientalizmit (pjese te marra nga kultura turke,iraniane,irakene,jordaneze dhe ajo e Dubait) .Ndersa ne dekorimin shtepiak do te vihet re nje kolazh nga lindja e mesme.

Nje rryme boheme,psikotropike.E pasur ,por qe nuk e imiton te shkuaren.Pothuajse ne çdo produkt do te vihet re nje aplikim llaku ose elementi shkelqyes.Ne tekstil do perdoren shume kadifja dhe puplat.Po ashtu ne dekorim do perdoret shume dhe qeramika.
Ne mobilje do perdoren shume elemente nga koha e Elizabetes,Napolonit dhe ajo Viktoriane si dhe disa efekte nga fundi i shek.XIX.
Ngjyrat: E kuqe , lejla (dhe tere tonet e saj) , blu, e verdhe ,marine , ngjyre kocke si dhe bashkimet e ngjyrave lejla,blu dhe te kuqe.

Ja dhe disa trende dhe rryma te parashikuara per vitin 2010:

New Evangelist: Spiritualizem,barok,jete qyteti.

New Explorers:Perzierje e elementeve romantike,poetikes dhe teknologjise.Merr frymezim nga natyra.

New Shamans:Merr frymezim nga shek XIX ,kthim ne instikt , i çuditshem , i veçante dhe pakez helmues.

New Anartists: Me shume stil anglez,punk ,histerik,madheshtor ,me shume anarshist , plot energji , me ide tallese , shkaterrues i se vjetres dhe perpjekje kerkuese per nje rruge te re.

Ngjyrat qe do perdoren sipas stineve:

Dimer:njgyra te gjalla

Pranvere/Vere: İndigo,akuatik (ngjyra uji) , blu(pas nje kohe te gjate vihet re kthimi fuqishem ei kesaj ngjyre) ,tone gjeometrike dhe agresive ,ngjyra acidike.

Tonet e : Terre de soleil (toka e diellit ) : bezhe e perzier me roze

Perveç kesaj detaje te tjera qe do vihen re ne keto trende jane:aventurier , i çmendur, kiç (dmth art i lire) , perzierja e luksit me hedhurinat,frymezim nga kulturat latine.

per me shume rreth autorit : http://www.vincentgregoire.com/articles_anglais.html

7 comments:

tropoja said...

Postimi shume interesant, i shkoqitur dhe informativ. Duket si nje terheqje vemendje se Bota po nderlikohet e polarizohet cdo dite e me shume.
thanks for info!

ARTI NE KOHERAT E KOLERES said...

shume prurje interesante eni.

ndonese nuk hyj nder fanatiket e kallupezimeve te modes, gjithsesi me pelqeu ky postim, sidomos fotot shoqeruese dhe vecanerisht ajo qe ilustron "The Neo Neo Gothics".

pershendetje!

eni said...

tropoja gezohem qe te paska pelqyer mik..

toni gezohem qe te paska pelqyer ..mua me pelqeu sepse nuk ishte vetem per nje fushe te vetme por perfshinte disa fusha te jetes ne pergjithsi..gezohem qe te paskan pelqyer fotot e mia.

ITS said...

S'di se pse kur klikova tek ky shkrim "trendet e 2009" kujtova se kishte te bente me "stock market trends".

Ndoshta sepse secilit i vete gjuha aty ku i dhemb dhemballa...

:D :D :D

rrespekte

eni said...

hahah mire Ilir se ka lidhje me te tera ky shkrim..
pershendetje

Minerva said...

Eni, interesante, sidomos keto kohe qe po ridekorojme living-un dhe kane filluar te me akuzojne si snob-e arredamenti (jam duke provuar te krijoj dicka te tipit French renaissance chique):-P

Sidoqofte me pelqen luksi dhe ngjyrat e neo neo gothics.

eni said...

edhe mua Minerve..cheers

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator