Friday, July 04, 2008

Nga fundi dhe ketu:)

Sipas nje lajmi qe lexova dje ne gazeten Milliyet, sipas nje ankete te bere prof.Ron Inglehart , rreth 97 vendeve me te lumtura dhe atyre me te palumtura , Shqiperia renditet e 91 ne liste:( Pra eshte vendi i 6-te me i palumtur.

Ne ankete u bene keto pyetje:

1.Nese do te merrnit parasysh çdo gje ne jeten tuaj , si do ta pershkruanit veten tuaj:
a-shume i lumtur b-kenaqshem i lumtur c- jo dhe aq i lumtur d-fare i lumtur

2.Sa i kenaqur jeni nga jeta juaj per momentin ?

Sipas pergjigjeve keto dolen shtetet me te lumtura:

10 vendet me te lumtura

1 Danimarka
2 Porto Riko
3 Kolumbia
4 Izlanda
5 Irlanda e Veriut
6 İrlanda
7 Zvicra
8 Hollanda
9 Kanadaja
10 Austria

10 vendet me te palumtura

1 Zimbabve
2Armeni
3 Molldovi
4 Bjellorusi
5 Ukrahina
6 Shqiperia
7 Iraku
8 Bullgaria
9 Gjeorgjia
10 Rusia

Sipas Prof Ingelhart çdo gje ka lidhje me paqen dhe rehatine shpirterore .Te qenurit e njerezve te lire per te jetuar jeten e tyre si te duan eshte faktori me i rendesishem i lumturise.

14 comments:

Rocky Girl said...

O zog po si të jenë Albot të lumtur!!!
Punë jo, lekë jo, (edhe chi non lavora non fa ne l'amore, ne sesso :D)pluhur, smog, trafik, burokraci e si rrjedhim stres e frustrime sa të duash...atdheu çmenduri por jo nga ajo çmenduria në kuptimin e mirë të fjalës.
Mua më duket sikur në atdhe vetëm magjari është i lumtur :D e ka ngaqë nuk është çmall akoma :D :D

eni said...

HAHAHAH :))

meqe ra llafi ene populli i Irakut qe ka 5 vjet ne lufte eshte me i lumtur se albot:(

Rocky Girl said...

...the sands of Iraq hold oil... lots of it...
that's y they're happier than Albos :D

eni said...

:)

ET said...

po Islanda Eni ?

ET said...

e pash e pash. n'ven t'katert :)

tetena said...

po une e ku jam - ika nga atdhe per te qene e lumtur dhe sqenkam tek shteti qe duhet !

eni said...

e.t: hahahah o mistrec:))

tetena: :))

tropoja said...

Ne shqipot edhe femrat i kemi te veshtira e na bejne me dhimbje koke 6 muaj rresht, por pastaj na lumturojne per jete e mot. Me duket se sondazhi eshte bere ne periudhe tranzicioni ;)

Tani seriozisht, kur pashe Shqiperine ne pjesen e shkruar "bold" dhe ne fund te gjithe asaj liste, u hallakata, por: me mire do behet, me keq s`ka ku vete

pershendetje eni!

eni said...

Tropoja: ka lezet ashtu:))

e bera une me bold Shqiperine;) pershendetje

e paditur said...

Mua më duket që lista për vendet e palumtura është shumë koherente. Zimbabwe po është diktaturë, Iraku në luftë, 8 të tjerët janë të gjithë vende ish-komuniste me shumë vështirësi integrimi në kohën e sotme. Tranzicion 18-vjeçar, mungesë perspektive, ku t'i gjesh aryet për të qënë i lumtur.

Ajo çfarë më çudit mua është që në vend të tretë tek të lumturit është Kolumbia. Vërtet janë të lumtur ata? Një vend ku kandidatja për president kishte 6 vjet e rrëmbyer në xhungël, dhe ku qindra të tjerë vazhdojnë të jenë? Koncept interesant për lumturinë paskan, kur jetën nuk e kanë të sigurtë.

P.S. Mos duhet ta urojmë Tropojën që i paska kaluar dhimbja e kokës?? Na bëhet qejfi vëlla, që tani e tutje do të jesh i lumtur përjetë.

eni said...

e paditur: hahaha e madhe je me shkrive me Tropojen..
nga ana tjeter edhe une ate mendova per Kolumbine... e vella me duket se ata ja kane vene qellim vetes "don't worry be happy" se ndryshe nuk kam si ta shpjegoj kete gje..

Rocky Girl said...

Po atje në Kolumbi e kanë gjet zgjidhjen, ata janë high gjithë kohës. Edhe kur nuk janë high dëgjojnë Shaqirën :D :D

eni said...

hahaha dude me zbertheve:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator