Tuesday, May 20, 2008

Publications feel good:)

colorful mosaic of a rainy IstanbulI got my photo published in a cool online mexican photography magazine;) Magazine's name is BOKEH
Bokeh is a new Mexican photography magazine focused to promote new talent, and to offer a place for sharing experiences, knowledge and creativity. Initially it will be a free downloadable PDF publication, but in a near future it could also become a printed document.
I had my photo named "colorful mosaic of a rainy Istanbul" selected for the graphics section of the magazine.You have to download the magazine to see the photos.

 Photobucket

Here's the link :www.bokehmagazine.com (check out page 64 for my photo)What else? Well another photo of mine which I won't show you now as I want it to be published first ,was requested to be published in a publication, that an art agency in London is preparing as a non-profit educational resource.As far as I'm told this one will go to press on June and will be launched this August.
And the last but not the least;) This other photo of mine , was the muse of a commercials publication company.They told me they were impressed of this wall and would love to use it in their commercial:)I'll publish the commercial's link as soon as it will be published by the way..
That was such a cool suprise for me as this photo is very dear for me too.
I have shot this last year in one of our Istanbul excursions with my flickr friends.
And is good to see , the others feel alike.This shows me , I have been able to narrate it somehow ,that I have been able in a way to transmit a part of the magic I felt when I shot the photo..

29 comments:

Rocky Girl said...

Well congratulations honey!!! You fully deserve it.
Keep on rockin' u lady!

eni said...

thanks lovely:)

Selfmaderadio said...

Great, lovely. I hope and wish, more of it will come! Grüss

eni said...

Vielen dank liebe Self!

tabakhone said...

E disha! E disha!
Urimet me te mira goce!! Une qe thua ti, ti shikoj fotot e tua ne Flickr dhe gjithmone e kam ditur qe ti e ke ate flaken e vogel brenda, qe quhet talent natyral.
Fotot e tua me shtepi te vjetra nga Shqiperia jane nje nga lidhjet e pakta qe kam une me vendin. Ta dish, qe kur i boton ne Web, i ben nder shume njerezve si puna ime. Rrofsh!

belle_fleur said...

Congratulations, dear! Suprises like this are always good ones. May they never stop coming!:)

Ervivi said...

wow..urime urime,
me pelqen shume ajo me çadrat ngjyra ngjyra :)

Tea said...

Very cool Eni! :))

eni said...

tabakhone: wow sinwersiht me beheshka shume qejfi..sa mire nese gezohen dhe te tjeret me gjera qe une ngazellehem kur i paralizoj ne foto:) flm shume!

belle: flm e dashur:)

ervivi: flm lal!

tea: thanks hon

Majla said...

Po kam then une qe je talent :) Congratulations dear!

e paditur said...

eni,
Tebrikler!
Unë s'di turqisht, po gjeta një faqe me ca shprehje.

Uroj që në të ardhmen të kesh sa me shpesh suksese të tilla.

Për kuriozitet dhe pa lidhje me temën. Ka ndonjë lidhje mes mbiemrit tënd dhe faktit që ke zgjedhur të jetosh në Turqi?

Minerva said...

Oh,nice. Urime Enush. E adhuroj foton e pare shumengjyreshe :)

akvll-naja said...

urime! urime!
heqshin këmbën zvarrë!

atë me çadra, një herë e kam parë, po s'e kisha harruar.

pashiiiim!

meditime-pershtypje said...

Te pershendes,moj Marube "e vogel"!.Me behet qejfi dhe,te them te drejten,fotografite e tua(pse mos dhe shkrimet?!)mua me lene mbresa.Edhe nje here:urime!
Perparim Hysi,21 maj 2008

N.Ago said...

Bravo artiste!

eni said...

majla: thanks dear!

e paditur: te flm shume!edhe per pershendetjen ne turqisht:)
nuk e di por nuk besoj te kete lidhje mbiemri im me Turqine.perveç kesaj nuk eshte se e kam vendos te rrij tere kohes ketu!pershendetje!

minerva: flm e dashur!

akvll-naja: flm lal shume ;)

Papi: shume shume flm , mos mi ngri veshet:)

N.Ago: flm Neki..por duhet ende shume..flm gjithsesi

E ëma e Zeqos said...

Këto ambrellat jan si ajo që më pruri merhumi edhe mua në pajt.

massia said...

uriiime marielitino:) sa me shume nga kto publications ne te ardhmen. Me pelqen muri edhe mua...mbase ngaqe eshte i kuq, ku i dihet :P

Rrok.je.

eni said...

e ema e zeqos: pse kaq shume ambrella o neno? çi donte kaq shume ai diteziu?

massia: flm e dashur..gezohem qe te pelqeka..rrokje:)

tropoja said...

urime eni! ti sikur u jep jete dhe forme te vecante gjerave qe fikson ne foto dhe fare nuk i paralizon!
pershendetje!

eni said...

tropoja : flm mik!por eshte lezetshem edhe kur e paralizon ate momentin qe nuk do te te shkase nga duart.por e kuptoj se çfare do te thuash! pershendetje!

L.S. Alves said...

Congratulations!

eni said...

Luciano:obrigada amigo:)

Anonymous said...

SIKUR TE DIJA TE PELLISJA PREJ VERTETI DO IA MERRJA NJE,SEPSE E MERITON VERTETE.
UPS HARROVA TE TE PYES,TE PELQEJNE PELLITJET TYJA?
STAY TUNE ANDEJ NGA BLOGU IM...


HUGS ENI THE GREAT,ME "SYRIN"ME TE VECANTE NE BLOGSFERE

eni said...

Dritan patjeter qe me pelqejne.duhen pellitjet mik!;)

flm shume shume shume dhe sorry se javes tjeter nuk kam qene pothuaj fare ne internet per shkak te panairit.

Bana said...

awesome Eni. Congrats!

eni said...

bana.thanks hon!

tetena said...

me pak vonese por urime dhe fotografia eshte vertet sh e bukur. Hajde lart e me lart.

eni said...

flm Tena:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator