Tuesday, May 27, 2008

The magic of light and shadows

I called this photo of mine "an unusual moment in a usual day"..

It was just a normal day.Just a normal park , maybe there were more birds than usual.But especially the sunlight and the shadows created so originally and the birds shadows made the atmosphere so cinematic and enchanting.

It's incredible what light and shadows can do ain't it?

22 comments:

Rocky Girl said...

How come I love every single shot of yours?!

p.s. si tha Skënderbeu: "Nuk ishte shpata, ishte krahu" ;)

hugs hun

Anonymous said...

ENI THE GREAT
a mund te ta "vjedh" per postimin tim te ardhshem kete foto?

Please:-)

eni said...

Rocky Girl: thanks hon:) me shkrive me Skenderbeun:)

Gomari Ateist: patjeter.very wellcomed and honoured man;)

akvll-naja said...

dhe bjuti is in dhi aj of dhe biholder, po dhe ti e ke kapë bukur ama.:)

meditime-pershtypje said...

Magjike,mesdritehijes,fotografia jote.Dhe jo vetem me pelqeu,por kot nuk them qe je Marubja e vogel.
Perparim Hysi,27 maj 2008

eni said...

akvll-naja: fenkju ma'am;)

Papi: shume shume flm!

Selfmaderadio said...

Po perseris Eni (se nuk te le as aklli te thuash gje tjeter :P), mua disa nga keto fotot e tua (edhe kjo) me sjellin ndermend Escher.

eni said...

Self i'm honoured ..thanks dear

e paditur said...

Krahasimi me Escher që ka bërë Self, duket vërtet i përshtatshëm. Duket sikur ajo pema në sfond është një gjeneruese zogjsh, që nga ana tyre kur fluturojnë duken si pemë në miniaturë.

Eni, ti bëre disa shots dhe zgjodhe këtë, apo qëlloi që munde të kapje direkt këtë moment? Se jam kurioze, foto të tilla janë rezultat i djersës së artistit, apo rastësisë së të ndodhurit në vendin e duhur në momentin e duhur?

Faleminderit që ndan momente të tilla me ne.

eni said...

e paditur te falenderoj per komentin..
ate dite bera disa shots dhe shumicen i kam vene ne flickr.disa jane me te bukura sigurisht.
puna eshte se ne fotografi nuk pi shume uje mundi dhe djersa.duhet te dish te spikatesh driten,kuadron,hijet,ngjyrat e duhur dhe anen emocionale qe do te mund te paraqese ajo foto.tani varet se ka foto me karakter te ndryshem.une per vete i preferoj shume fotot "candid" ndaj mundohem ta praktikoj sa me shume si doren dhe syrin;)kjo ishte nje foto e tille.

andi mecaj said...

blogu im eshte ky: revista letrare Admet
http://www.freewebs.com/andimecaj/index.htm
shpresoj te kenaqeni!

eni said...

flm Andi!

Anonymous said...

edhe ktu paska pshurr debili...:(

O Eni said...

kushërira jemi ne?:)

eni said...

pershendetje Rina.nuk di te kem ndonje kusherire ne Shkup sidoqofte mire se vjen ne blog;)

Anonymous said...

ANONIM :):):):)
te hidhet e ke kaj here gojen...

ENI THE GREAT
mire se ke ate karizmen qe te kapesh momentin,por ti di edhe ti shpjegosh bukur
"duhet te dish te spikatesh driten,kuadron,hijet,ngjyrat e duhur dhe anen emocionale qe do te mund te paraqese ajo foto."-kjo ishte nje foto e dyte e perkryer

pershendetje da modena

eni said...

Dritan :flm mik..gezohem nese mundem ta shpreh ate qe mendoj kur fotografoj;) pershendetje nga Stambolli:) dit me xixa!

massia said...

oh po drita aty, e mrekullueshme.
Shkrepje e bukur, dhe ajo atmosfere...nje perralle!

e paditur said...

eni,
faleminderit për shpjegimet. Është interesant të vësh re që një artist mendon që koha që kalon duke studiuar e perfeksionuar artin e të bërit fotografi nuk është "djersë". Në fakt, unë kisha parasysh aplikimin, trajnimin në një "zanat", kur flisja për djersë. Por e kuptoj që ty, që fotografinë e ke pasion, nuk të duket sikur po lodhesh, dhe nuk do ta përshkruash me terma pragmatikë, për ti hequr magjinë e bukurinë që të ofron.

cheers.

eni said...

massia: flm luv!

e paditur:sigurisht qe syri i nje fotografi stervitet nga koha ne kohe.e pranoj se syri im nuk shihte njesoj para 1,5-2 vitesh kur i hyra kesaj pune seriozisht..Teknika hyn ne pune per te forcuar idene qe ti do te shprehesh.Per kete duhet ditur mire se te forcon armen (syrin;)
pershendetje;)

Minerva said...

Sa qetesuese jane nganjehere mengjeset, Eni.

eni said...

po vertet..ky ishte qetesues mjaft sado qe fort i vrullshem;)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator