Friday, May 09, 2008

Fragmente te veçanta nga atdheu


 poetic windows from a forgotten era

pallat poetik

Miq, po ju ve nje tog fotosh qe i kam shkrepur ne Pogradec gjate takimit me miqte fotografe..Jane te tera shume te veçanta dhe mua me bejne pershtypje sa here i shoh..

c'era una volta il uest:)Photobucket


Ne rrugen nga Guri i Kuq per ne Pogradec mund te shihje shume shites ngjalash.Nuk e di por mu duk shume i veçante ky moment me kete djalin qe mbante ngjalen ne dore duke e tundur perballe makines se nuses...

18 comments:

tropoja said...

fort bukur fotot!

eni said...

flm mik..çfare diçiture do sugjeroje per foton e 3te?

Anonymous said...

Eshte e vertete qe ne Shqiperi ka nje pasuri te rralle per t'u fotografuar por edhe per te gjetur ide per filma. Imazhet qe ke kapur jane shume orogjinale, aspak karikature e asaj katrahure dhe marrezie qe ka pllakosur disa shtresa te pambrojtura nga nje shtet demokratik ku te gjithe duhet te gjenden te barabarte. Ka mjaft imazhe qe vijne nga Shqiperia, disa jane thjesht kartolina per injorante qe s'dine te kuptojne nje imazh dhe perse sherben ai, te tjerat jane kot, te shkrepura kot, thjesht per t'u marre gjoja me fotografi meqe tani te gjithe mund te kene nje aparat dhe t efotografojne per t'i strukur me pas ne disqet e kompjuterave. Kurse fotot qe ti paraqet ketu kane nje nivel tjeter, ato mund t'i lexosh jo edhe aq lehte sepse eshte pune jo e lehte perftimi qe mund te sjelli nje imazh. Ka shume nivele per ta perkthyer dhe per ta kuptuar. Nje nga te parat qe me vjen ne mendje: Eni ishte atje, dhe ne kemi proven e fotografise, shenjen qe aparati ka lene (R. Barthes). Per foton e trete, nje trishtim te kap, por edhe gezim, krenari sesi ai popull gjithmone i pershtatet mjedisit, rrethanave, mundesive dhe qeverive.
Nje titull, edhe ps eune mendoj qe titulli nuk pershtatet - "Prane ujit duke shperlare...dhe jo i palare". Migjeni s'kishte te drejte kur thoshte te kunderten. KOhet ndryshojne.

an (sq)

belle_fleur said...

Fantastike!

ARTI NE KOHERAT E KOLERES said...

nga ana kompozicionale foto e dyte ,eshte me me interes. nje foto e ndertuar bukur, ku te gjithe elementet e saj qendrojne bukur ne kuadratin fotografik.

mua me pelqen shume edhe idea e fotos se pare. thjesht kompozimi aty, nuk eshte ne nivelin e se "dytes". jane prere paksa gardhi, qielli, dhe brinet anesore te pallatit.

Per foton 3: "lavatricja"

tetena said...

çna solli kujtime ajo ngjala !

fotografite e bukura mgjth ato qe shohim jane te trishtueshme mendoj

Anonymous said...

Diçitura-"Ardhja e pranveres"

fotoja me ngjalen dhe makinene e nuse greaaaaaaaaaaaaaaaaaaattttttttt
one

pershendetje Eni The great

eni said...

Sq: gezohem qe te paskan pelqyer mik.po te kisha pasur ca me shume kohe do te doja te kisha kapur çdo cep aty sepse ishte vertet thesar çdo vend dukej sikur bertiste qe ta kapja..vertet qe edhe une tek foto e trete i kisha te dyja ndjesite , si nje hidherim te lehte per kushtet e tyre ashtu dhe ate ngazellimin teksa shihja forcen e ketyre njerezve.flm per diçituren:)te pershendes mik!

toni milaqi: flm per komentin. e drejte foto e pare ne fakt u kap shpejt dhe kadrazhi nuk eshte shume i mire.por ai pallati me goditi sa e pashe, mgjth e kuptpva se nuk do me jepte shume nga ana figurative (s'kishte ndonje element qe te binte shume ne sy)sesa ana poetike dhe elementet e paçmuara qe permbante.ndaj u be pak a shume si snapshot:)
flm edhe per diçituren:)

belle: flm e dashur!

tetena: vertet Tena ka plot elemente trishtuese ne kete foto, por sidoqe te jete me duket se mbartin edhe shume shprese dhe diçk a qe vetem tek ne mund ta gjesh, ndaj jane shume te dashura per mua.

eni said...

Dritan flm per diçituren mik..ai momenti me ate shitesin e ngjales dhe makinen e nuses qe po kalonte ishte unik.duhet te ishe aty ..flm!

massia said...

hehehe, foto realiteti...per te qeshur e per te qare!
Te ajo e para me intrigon ajo goca ne dritare...

Anyway, Shqiperia bordel i papare:)

Hugs lovely.

N.Ago said...

Bukur dhe me frymëzim!

eni said...

massia: haha bordel i papare..me pelqen ky togfjalesh:) rrokje:)

n.ago: flm Neki:)

E ëma e Zeqos said...

U të keqen nëna tyj moj me këto fodografi po na shkoj lënk na goja me këtë që mban në dorë qy burri moj bij. Sa qënka kështu mos marrtë sy do ta ysht nëna

tropoja said...

eni, e shkarkova foton nr.3, i dhashe komanden zoom dhe e veshtova me kujdes. kete nuk e kisha bere me pare, per faktin e thjeshte se fotoja ka subjekt dhe ptotagoniste, ndaj do menduar nje cike kjo pune :)
Diçitura qe mendoj eshte:Mbijetese,
nese mund te konsiderohet si e tille perpjekja per te vepruar, per tu pastruar per te levizur drejt normalitetit te jetes qe duket se aty mungon paksa. Ma perforcoi idene e kesaj diçiture paraqitja e veprimit ne kushte krejt rrethanore

pershendejte!

nuvole said...

shume bukur eni. bravo.

eni said...

e ema e zeqos: e dija qe do te pelqente ay o nono:)provoje se ti ja prish menjen te gjithve:)

tropoja: flm per analizen interesante mik:)

nuvole: flm lal

Anonymous said...

Ne pamje te pare, duket sikur fotografite vijne nga nje vend ekzotik, i larget, ose me mire qe duam (disa!) te jete sa me larg ne emer te zhvillimit dhe trajtimit te mire qe i behet njerezve. Por, reportazhi nuk ka qellim te pershtatet me nje ide apo gjendje te meparshme, ai eshte i afert me realitetin dhe e kundron me shume enregji, porsi te ishte nje ngjarje e madhe ku te gjithe flasin, por kjo e ben reportazhin te mire sepse syri deperton aty ky edukata e plasaritur nuk te lejon. Ne ate vend ka dhe shume pamje te tjera, esteikisht me te pershtatshme, por menyra sesi ti e trajton kohen dhe çfare t elejon ajo, krijon nje impuls me te madh. Eshte nje e vertete dhe aspak trillim, njerezit duhet te flasin me te vertetat qe ato gjejne ne kohen e lire, dhe jo ta perdorin kohen e lire per te sajuar te verteta qe mbesin vetem trillime te qellishme qe s'kane mundesi te na japin imazhe te lira ne menyre qe t'i interpretojme gjithseicili sipas kendveshtrimit vetjak.
Fotografite qe shoh ne hapesiren tende, per mua nuk jane kujtime por thjesht disa prova te pakundershtueshme te nje emancipimi qe nuk po vjen dhe qe nuk mund t evij perderisa disa objekte shpirterore te shkaterrohen dhe t'i lejojne te rese te nderhyje me me shume force. Ai ambjent aq mire i fotografuar, i pershtatet disave, por jo te gjitheve qe do te preferonin t ekishin disa kartolina te thjeshta, me drita shumengjyreshe, me lule apo dhe lendina me bageti qe hane barin e gjelber te kodrave tona te mrekullueshme. Por, ajo qe mungon, per mendimin tim, po fillon e krijohet nga disa objektive te pazhurmshem dhe qe nderhyjne aty ku nuk shkel shumekush, aty ku fjalet jane te pakta dhe punet te shumta. Ne nje fare menyre ti i jep mundesine te shprehen, ti i jep mundesine te tregojne jeten, intimitetin e tyre.
sq

eni said...

SQ, mik gezohem qe mendon keshtu.dmth se i qenkam afruar asaj qe kam dashur te shpreh.flm per komentin dhe analizen sociale qe i ben.me kenaqe..
gjithe te mirat,
Eni

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator