Monday, March 24, 2008

Vetevrasja e çadres

Photobucket

E zaptuar nga pika shiu ;

E tronditur nga goditje rrufesh ;

E mbarsur me lotet qiellore ;

1 dite ajo u lodh,

E leshoi veten ne dallget e terbuara te detit

qe si per ironi te fatit te saj

Nuk ishte tjeter veçse

nje vaske gjigande e shkarkimeve

te zymtesise hyjnore

-----------------
the so-so english translation of these verses of mine:

Umbrella's Suicide

Restrained by rain drops;

Shattered by thunderstrucks;

Conceived of heaven tears;

one day it felt so tired,

that abandoned itself

at the sea's frenzied waves;

that as an irony to her fate;

was nothing else

but a giant bathtub

of the divine gloominess's emits


29 comments:

Rocky Girl said...

wow girl!!!! Shumë e fuqishme, urime
me like a lot :D

eni said...

indeed?

oh thanks a lot sweetie!

edrus said...

Eni, më pëlqen që shkruan dhe sinqerisht më pëlqeu në një lexim të parë.
Ta them këtë, sepse detin ta shikosh jo vetëm si "vaskë gjigande të shkarkimeve të zymtësisë"... pse jo si një vaskë ku lahen... mëkatet :P

eni said...

hahahah Edruso me pike te kuqe:))
paç nje jave te bukur mik!

meditime-pershtypje said...

Dhe une u cudita?!E di pse?Se ku lexova diku qe po shpiket dicka qe do zevendesoj cadren.Kur c'te shoh?Nje poezi brilante qe me"mbyti"mua ne ate shkarkimpoetik aq te bukur!Dhe akoma qendroj ne ate vegim.Sa bukur!Te kam zili!Me te tjera Eni!
Peraprim Hysi,23 mars 2008

akvll-naja said...

shiu shkon te shiu, thotë populli...:)

javë të mbarë!

eni said...

Papi: flm shume:)
dhe uroj te jesh me mire tashme!

aklli: po pra po:) e forte se dhe une po mendoja se çadra iku nga shiu ne bresher..
jtv

akvll-naja said...

kësaj i thonë, tu bëftë mëndja havalé si çadrës së Enit! :)

më pëlqeu mua kjo!

eni said...

hahahah :)

flm aklli:)

N.Ago said...

U laga nga...fjalët! :)
Mbrëmje të qetë!

belle_fleur said...

I really liked it! Duhet ta praktikosh me shume doren se nxjerr xhevahire si kjo e cadres:)

Mbasdite te qete ne Stamboll!

Vemendje said...

Lexova anglishten ne shqip keshtu;
Me fal nqs s'eshte e pritur.

Vetflijohet ombrella nga pika e shiut;


Shpartallim shkreptime
Lot hyjnor ngjiz
Keputur, ndjeu lodhje nje dit
Sa prej vehtes u debua
Dallqezimi egzaltues ujrash
Si per ironi te fatit
As gje me shume kjo pik
Si nje basen
Shperthen mbrekulline vizllues

eni said...

Neki:))
flm gjithashtu

belle: flm hon..ditto

vemendje: flm per poezine e re qe shpiket:)
nga fillimi sikur ngjanin por nga fundi ishte krijuar nje vjershe e re..pershendetje

eni said...

vemendje: umbrella suicide eshte titulli nuk eshte e ngjitur me fjaline e dyte.

Majla said...

Uuuu sa i bukur portreti i çadres.Çader ne mes te bosforit e leshuar ne vetflijim.

Duke ditur qe shumica e njerezve ne Stambollvetflijohen duke u hedhur nga ura e bosforit(ne sfond te fotos) vargjet marrin me shume kuptim.

Brrraaaavvooooo :)

eni said...

majli: thanks for revealin' hon!

emigrant said...

http://www.poohnet.co.uk/gallery/winnie/chapter09-water/chrisrobin_pooh_umbrella.jpg

http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/11415/magic_umbrella.jpg

ose per edrusin ;)

http://www.lies.com/wp/images/bush_umbrella5.jpg

cheers!!!!

:):):):) :D:D:D:D :P:P:P:P

eni said...

Çim foto e dyte gjeniale!

dhe ajo foto e trete:))haha sa i trashe eshte ..por ka çifte derri:p

doracouture said...

Oh Eni preferoj me shume optimizem'megjithate e bukur.te pershendes Dora!

Amour Monde said...

njatjeta
mu mu duk si poem por kur lexova ne fund'this isn,t a poem' nderrova mendje
hajde tung

eni said...

doracouture: flm Dora:)

Amourmonde: flm:)

Anonymous said...

ENI THE GREAT!!!

SURPRIZE E BUKUR KJO POEZIA!


KE TE TJERA????

eni said...

Dritan flm mik..
kur e krahasoj me ato tuajat s'mba mban goja ti them poezi..le qe une nuk di te shkruaj poezi.ndaj dhe i vura etiketen : this is not a poem:)

u nis per tregim po doli keshtu:) hec mo..flm:)

Anonymous said...

it's never too late!!!

RRuge te mbare ne qerthullin e te shkruarit...

Stomak i forte te duhet te durosh spasmat e ndergjegjes...

eni said...

Dritan flm mik, nuk besoj se do i futem seriozisht se nuk ma pret shume , shkruaj me raste dhe me dell:)

flm sidoqofte! best

LOER KUME said...

o eno ca behet? qetesi? shume shume qetesi... c'behet ne stamboll eno?

eni said...

Loero ke te drejte.po kam qene dhe jam shume e zene keto kohe..por mos ki merak do kthehem me gjera interesante se paku besoj per ty(me pershkrime te vendeve te stambollit;)

cheers man..dhe duam dhe lajme prej teje;)

doracouture said...

Eni si je?Pres nje buzeqeshje ....

eni said...

dora: pershendetje dhe flm per interesimin.shume mire jam:) uroj dhe ti.fundjave te bukur:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator