Friday, March 28, 2008

Festivali i filmit te gruas ne Stamboll

Edhe kete vit u organizua ne Stamboll festivali "Filmmor" ose i perkthyer nga turqishtja "Film Lejla" , festival me filma me permbajtje vetem mbi grate.
Kesaj here tematika e filmave qe "Historia e Grave: Perulje,Rebelim,Feminizem"
Duke perjashtuar temat e tjera qe perfshihen ne çdo vit, temat e mesiperme qene me te fokusuara kete here.
Prania e filmave nga vende te ndryshme te botes ne festival (Skandinavi,Evrope,Azi etj) , ndhimonte per te theksuar dhe me qarte sesa pak ndryshim kishte ne vende te ndryshme te botes ne trajtimin e grave dhe ne menyren sesi shoqeria,familja i shikonte ato apo mundohej ti hapte vend.
Nje nga filmat qe me beri me shume pershtypje qe filmi/dokumentar hollandez i rregjizores
:Heddy Honnigman.
Filmi titullohej "Emoticons" .Tematika baze qe vetmia urbane, dhe largimi nga shoqeri dhe mundimi i largimit prej kesaj gjendjeje apo mundimi i gjetjes se miqesise dhe mirekuptimit nepermjet internetit.

Te tera heroinat e filmit e gjejne shoqerine,apo arrijne te shprehin vetveten fare lirshem nepermjet internetit madje dhe te punojne neper forume ndihmash sociale.E çuditshme por e vertete.
Ndihen te rendesishme,te pelqyera ,te shoqeruara ,te forta dhe te vlefshme vetem virtualisht.
Sidoqofte ne fund te filmit shihet se nga keto lloj lidhjesh marrin nje drejtim pozitiv dhe keto heroina i marrin keto hapa dhe jashte botes virtuale.
Sigurisht me ndihme dhe te qenrave te ndryshme sociale, qendra te cilat duhet te suportohen vazhdimisht pasi prania e tyre eshte vertet shume e nevojshme.

Perveç filmave, komiteti i festivalit ashtu si çdo vit organizoi serish ekspozite fotografike, sempoziume ,konferenca dhe kurse rreth filmit.

Per me shume info rrethe festivalit dhe grupit FILMMOR shihni ketu : www.filmmor.com

6 comments:

belle_fleur said...

Filmat tingellojne interesant dhe temat qe ata trajtojne jane me mjaft interes sepse flasin per gjera qe shoqeria jone po i has keto dite. Te vjen keq qe keto femra ndjehen dikush ne virtualitet, por, kur e shikon nga ana pozitive me mire te ndjejne dicka virtualisht sesa te jene komplet te izoluara dhe te ndjehen sikur s'perkasin asgjekundi.

eni said...

po e dashur dhe une me ty jam.mgjth siç thoja ne fund te filmit se bashku me ndihmen e qendrave sociale keto femra paten nje evolim shume pozitiv dhe ne shoqeri dhe jeten e vertete.
kjo ka dhe lidhje me shoqerite perendimore ku sherbimet e qendrave sociale jane shume me aktive dhe efektive.

N.Ago said...

Rrofshin gratë kineaste(dhe jo vetëm ato)! :)

eni said...

amin! :)

doracouture said...

Sa gje e bukur,edhe pse shume ngadale ecim perpara,edhe ketu flasin shume per kete problem social...por shpeshhere mendoj se vertet Shqiperia ka qene e izoluar por nenat tona punonin kishte cerdhe e kopshte per femijet.ketu ne itali "PERENDIM"nuk kane mundesi te paguajne cerdhen dhe femrat behen shtepiake mbasi behen nena edhe pse kane studiuar. Ne rast se mungon pavaresia ekonomike nuk te ndihmon asgje.nje perqindje e madhe mbajne ne kurriz dhune terror dhe nuk mund te ankohen.qendrat sociale bejne nje vrime ne uje.nuk e di e ke degjuar media ketu ku banoj une nje femer shqiptare e vrau i shoqi ne gjykate ne mos gaboj i vrau edhe te vellain .Kjo grua ishte nen mbrojtjen e nje shoqate per te drejtat e gruas.per saktesi u plagos edhe avokatja.Eni ke ngacmuar nje teme shume reale,uroj te gjitha femrat ne bote te jetojne jeten e tyre.,pa dhune DORA

eni said...

flm Dora ..kjo teme eshte nje teme shume e rende dhe e thelle qe nuk ke ku ta prekesh perpara se gjithandej pikon trishtim dhe zymtesi:(
do te flas dhe me gjate ne te ardhmen besoj rreth kesaj teme.
pershendetje

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator