Thursday, March 06, 2008

Disease Risk Index

Today I received an interesting notice from "Support the campaign for cancer research" at my fb profile.The notice was as written below:

The Harvard Center for Cancer Prevention has developed an easy and useful tool - the cancer 'DISEASE RISK INDEX' which enables you to calculate your own individual risk of a range of cancers, as well as heart disease, diabetes, and other diseases. So be more self-aware and learn more about your cancer risk today:

http://www.diseaseriskindex.harvard.edu/

You just have to enter this site and fill any of the short questionnaires.You are doing lots of stupid ones:) so take time to see yourself's cancer risk and learn some tips to prevent them as well.
I found it interesting and felt I owed showing you this my beloved virtual friends:)

15 comments:

Selfmaderadio said...

En,

mos ju beso ketyre gjerave. Things are much too complicated as these tests are trying us to believe. But, scientists are people too, and oft they are short of money for research; so they try to be creative.

info said...

Un per vete bera ate per heart attack..ndoshta se kam degjuar plakun qe ka zemren e dobet.

Megjithate keta m'thane qe je ne rregull. Vec ler duhanin....sa shum duan mer.

eni said...

e drejte nuk eshte se i besoj 100% por te pakten nga ana e ndergjegjesimit per nje jete te shendetshme vlejne..

pershendetje hon...

eni said...

info: ene mu m'rregull "average risk" me doli..m'thoshin qe duhet te haja me shume perime..ene kujt mua gjysem vegjetarianes:D

meditime-pershtypje said...

Eni!Nuk me vjen turp qe te them qe,pak,fare pak lexoj e flas anglisht.Por,ne kontekst,e marre vesh shqetesimin tend.Eshte alarm i kote.Tregojne se nje 80-vjecar shkoi tek doktori me kolle te forte si buter pelash;doktori,sa e pa,i tha:-Ti,xhaxha,duhet te lesh duhanin!Dhe plaku:-Si the,doktor,te filloj duahnin ne kete moshe se kurre nuk e kam pare.
Tjeter:ne nje krahine te Kines u verejet se banoret kishin jetegjatesine me te madhe ne bote(si mesatare,s'do mend!).U vendosen ne krahine nje grup mjekesh e biologesh dhe vune re se ne ate krahine rritesh nje llloj bime(e ngjashme me fasulen tone tradicionale) dhe meqe konsumohej vetem ne ate krahine,i dhane dum qe kjo bime ishte ajo qe u jepte jetegjatesine.Kur po dilnin nga fshati( nje muaj e ca vezhgime shkencore,jo shaka!)shohin nje grua shume plake.Ndoshta me moshatarja ne fshat.E pyeten per moshen dhe qe me emoshuara.Po verejti dikush se mos jete e ardhur.Jo,tha plaka,une jam elindur dhe e martuar po ketu.Mrekulli,-thane njezeri,-thame ne se kjo("fasulja"-de!)ndikon.Kurse plaka,pasi pa bimen qe po ekspozonin para saj,tha:-Po une jam vendase ketu,po vetem kete njehere nuk e kam futur ne goje...
T'i shkruja keto se jam per vete,i rene nga kali(jam i semure aktualisht)dhe e di mire ate setencen:-Mjekesia mjekon dhe,rralle,sheron.Plakat thone:eshte shkruar fati i robit ne tre te natses.Ke pare ti,qe,tani,jam duke u besuar plakave.Hic mos u shqeteso!Ne Bregdet ka nje fjale aksiome:_Tek guri me vere,nje nga nje te tere!
Kesaj te vertete s'i shpeton askush.
Pace vetem dite te bukura pas ketij
shqetesimi te kote.
Perparim Hysi,6 mars 2008

eni said...

jo nuk jam shqetesuar Papi.ishte thjesht nje nga ato lajmet ndergjegjesuese:)
flm per sa thua.shume te verteta te tera!

te shkuara dhe qofsh mire se shpejti!

doracouture said...

Eni faleminderit per informacionin dhe une e mendoj ne kete menyre te parandalohet duke informuar njerzit si mund te mbrohen nga semundja e shekullit.Ushqimi,aktiviteti fisik me mire mos prekim argumentin e ndotjes te ambientit qe eshte shkaku kryesor.

doracouture said...

Questionarin nuk arrij ta plotesoj deri ne fund,me iku durimi Dora

K. said...

ore, po kete post gjete ti pas kujtimeve te femijerise?

I dashur femije, kur te rritesh do semuresh:):)

eni said...

doracouture: s'ke faj Dora eshte shume i gjate:)

k.: eh ç'ti bejme..c'est la vie!

daja said...

Er tej nusja dajes, pa pirktheja cikez dajes qite. :D

eni said...

:D

eni said...

s'ka nevoje daja se o mo i shnetshmi nga te gjithe:))

BEBOPCOWBOY said...

Keto jane pallavra. Eshte si puna e asaj fjales se urte "Me thuaj me ke rri te te them se kush je". Kjo puna e indeksit te riskut per te pasur kancer eshte akoma me e bukur. Eshte si te thuash "Me thuaj me ke rri te te them se kush jane komshinjte e tu". Hajde dhe zeji bese atyre ti pastaj.

1) Ha mire
2) Bej sport
3) Mundohu te mbash alkolin, cigaren sa me larg

dhe mbaji duart lart nga qielli kete kemi ne dore ne.

eni said...

sigurisht qe rruga me e mire per tu mbrojtur jane ato qe thua me poshte BC por siç thashe dhe me pare te pakten vlejne per njefare ndergjegjesimi keto gjera.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator