Friday, January 04, 2008

Pershtypjet vjetore nga blogjet

S'po ja prish mikut tim , megjithse e kam bere dhe me me pare pak a shume te njejten gje.Kete here nuk do jete aq e specifikuar sa heres tjeter (per çdo blog) por sidoqofte do kete serish shpjegim sipas karakteristikave qe une mendoj se blogu ka. Mund te them me plot gojen se viti 2007 qe shume i begate nga blogjet dhe me te vertete qe u prezantuam me blogje te reja shume veçanta qe sollen vertete nje rryme te re ne blogosferen shqiptare qe ishte ende duke hedhur hapat e para.Sigurisht pa lene pa permendur dhe blogjet egzistuese te vitit 2006 apo dhe ato me te hershmet qe e vazhduan punen e tyre te mire.

Shume blogje me kane bere pershtypje kete vit, secili me te rene dhe te veçanten qe solli.Asnjeri duke hequr menjane ketu ndonje tek tuk nuk ka pasur ndonje eksperience gazetarie kesisoj une e vleresoj dhe pergezoj punen e çdokujt ne blogun e tij.Kjo per faktin se gjithkush ne njefare menyre ka sjellur shume gjera te reja ne blogun e vet, ndaj mendoj se nuk duhet anashkaluar.
Ndarja qe do te bej tani me blogjet nuk ka lidhje me renditjen e tyre , pasi nje gje te tille nuk mendoj se eshte e nevojshme apo e duhur ta bej , ka thjesht lidhje me fushat ne te cilat mendoj se ata kane sjelle shkrimet e tyre.

Ne vitin e kaluar blogjet qe me kane dhene me shume kenaqesi letrare jane: Emigrant,Akullnaja,Wordswordswords (Klodiana),Selfmaderadio,Strangeman,Loerkume,Whisper,Bletebzz,Puls

Blogjet me te mira kritikuese-artistike-sociale:
Pejsazhe te fjales,Kolektiviza,€7€, Salvator,Karmapolitick,Selfmaderadio,L'etranger,Amarus,Krahethyer,Mbi-vije,Matrapapupa

Blogjet Dora jone (qe i kam per zemer se çfare shkruajne , me bejne te ndihem mire dhe trokas shpesh:) :
Peshku,Sapere Aude,Zhapiku,Belle_Fleur,Edrus,Tena,Redbonsai &CO,Bebopcowboy, K.,Energize it,Wisdom,Midis Nesh,Vrima e Çelesit,BBP1K.

Blogjet e te huajve qe duhen pergezuar per punen e mire informative :
Stepping Stones,Our man in Tirana,Kolin in Shkoder

Blogje Interesante qe me terheqin por qe do doja te rifreskoheshin me shpesh:
Bizele,Brisku,Candyland,Zog,Eda,Erato,Banago,Lolers,Mademoiselle,Tabakhone,Krasta,Orange Bakery,London Lily,Salvator,Krahethyer,Mbi Vije,€7€,Digital Objective,Lisi,Kastadiva (do ja terheq veshin sime motre:).

Blogje gatimi : Kuzhina e gjyshes vazhdon ende te jete e kendshme si perpara dhe Buk me djathe e rekomandoj te ndiqet per krijmtarine dhe menyren argetuese te pershkrimit te recetave:)

Blogje te tjera interesante:Mbreti i Tregut,Konsumerizm,Blogshkenca,Babacjapi.

Jam e sigurte qe kam harruar mjaft blogje por keto me erdhen te parat ndermend.Ju pergezoj te gjitheve juve miq per punen e mire dhe ju uroj nje vit te ri plot me çaste te bukura dhe shkrime te kendshme.


12 comments:

K. said...

Eno...tnjoftojm, se e kena hap dhe http://www.shkarkallu.com/flit per 2008.
Meqe e kemi mbajt kshu te kycyr per gjithe keto muaj (3 prill bejme 2 vjet)

Ajt pra gzuar!

traveller one said...

Wooo hoooo Eni! Faleminderit for mentioning ME!

eni said...

k.: nuk e dija se e ke bere publike faqen:) atehere s'te vje keq qe ta shtoj si link ok?

traveller one: you're wellcomed dear!

N.Ago said...

Ee po, ne jemmi dora jonë o vëlla!!! :)
Eni, e ke qarë! :)

Akarta said...

;)yep

belle_fleur said...

En, po veten e ke permendur qe je nder blogistet me cool dhe me te mira, dhe sa here qe vij ketu gjen dicka te bukur dhe interesante:))

Keep it up!

eni said...

neki: flm gezohem qe te pelqeu:)

k.: qashtu qashtu:)

belle_fleur:flm e dashur , si ka thene dikush me i zgjuar se une: jeni ju pa jam une:) puf

Selfmaderadio said...

Eni sweety,

flm. e vleresoj shume mendimin tend. Une besoj se cdo blog ka vleren e tij, prandaj dhe shkojme tek njeri-tjetri se mbledhim pjeseza te se teres.

Nje vit te ri te mbare e dashur and thanks for being :)

103whispers said...

eni pershendetje dhe faleminderit. ndjehem e mikluar qe blogu im ishte ne listen tende dhe mbi te gjitha qe te kishte dhuruar kenaqesi. kjo eshte the top!

eni said...

self dhe whisper : flm shume shoqe! nje vit te mbare dhe plot krijmtari (per te cilen s'kam dyshim:) dhe juve:)

tetena said...

Eni gezuar ne rradhe te pare dhe ne fakt mungojne lidhjet per te shkuar direkt tek blogjet se kam pershtypjen qe sikur ka te reja ?

eni said...

gezuar Tena! se morra vesh per çfare te rejash e ke fjalen?

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator