Tuesday, January 08, 2008

Stuck in illusion?

Is it just my opinion guys , I'm not sure , but I think all of us tend to get stuck in illusions and dreams each time we face s.t we dislike.
At least I tend to do this each time I'm annoyed or fed up .

Is it relaxing?Sedative?Placatory? These wouldn't be the right words.Nobody would practice such things , there's no need to relax when you're going nuts.There's no need to abate , when you're pissed off.There's no need to benumb your sentiments when you're down.
I feel I hear you saying: Well , being stuck in illusions/dreams is not that much different from the above escapes..

I have to disagree ..Illusions/dreams don't make you always feel better (of course when you are aware , they're just dreams), still they protect that mere light within you.Make you feel stubbornly stronger , make you feel like you're waiting for something.Give you a reason to survive, a reason to fight and a reason to stand up.

One may call this , fooling & beguiling yourself.
It might not be that smart or healthy and it might not suit nowadays relationships or attitudes, but hell , I enjoy it and will stick with it :)
25 comments:

ELAIS said...

I think I like your train of thought.
Btw I would do some minor changes in the wording to convey the point better.
For example:
Is it -> It is
don't have any idea -> not that I have any clear idea.
You're nuts -> You're going nuts.
to be stuck -> being stuck
I have to reject-> I have to disagree
conscious -> maybe "aware you are dreaming"
into you -> within you
stand upon -> stand up

Btw in english (american standard as I've been taught it) you leave two blank spaces before starting a new sentence.

ps: you don't need to publish this komment.

Hugs!

Krasta Krau said...

Give you a reason to survive, a reason to fight and a reason to stand upon.


Po ketu qendro... une i dashuroj endrat...

K. said...

Eni, as I know you are a cancer, so that's normal! You have to stick with it girl!
DayDreaming! illusions! Imagination!

I would say (as I am a crab myself) It's totally normal! It's useful and sometime is really great experience.
like the one when you see the full moon.

eni said...

elais: thanx chicha!

krasta: flm:)

k.: glad we think alike!

K. said...

Eh...i understand lunatic!

eni said...

hehe:) creepy:)

K. said...

eh...it's not creepy!

It's not! Believe me!
I can't imagine anything else.

eni said...

hehe..danke chica!

N.Ago said...

Iluzione! :P

eni said...

:)

Selfmaderadio said...

pasqyre, pasqyre ksuh eshte me e bukur?

borebardha :)

103whispers said...

Shyqyr që kemi ëndrrat se pa to do ishim të humbur. E s'ka asgjë të keqe të ngulesh fort me këmbë në re. Në fund të fundit siç e ka thënë edhe i madhi:
u may say that I'm a dreamer but I'm not the only one (për t'i shtuar edhe pak shije akrepash nga të preferuarit e mi) the world would be cold without dreamers like us.
ëndërrim të këndshëm e dashur

eni said...

self: rrofsh se me shkrive.me kujtove nje tjeter vjershe:

Autobuzi,autobuzi,

Autobuzi,autobuzi,

Autobuzi,autobuzi,

Autobuzi,treni

(titulli i vjershes: Aeroplani :D)


whisper103: thanx.ditto lovely:)

loer said...

o eno, eshte gje ajo rrota e mundimit? mu duk pak si klishe, e si i lodhshem, por nuk e kam lexuar, me jep nje mendim.. ej, tije kjo ne foto? je e papare ti! :)

eni said...

hehe Loer flm si perhere me fjale te mira:)
Une s'kam lexuar dot shume nga libri vetem nja 100 faqe deri tani , se kam qene mjaft e zebe, por mund te them se me pelqen stili dhe nuk eshte i lodhshem.Me pelqen dhe rruga qe ka zgjedhur per te pershkruar faktet sociale dhe psikologjike.Mendoj se ja vlen ta lexosh.
gjithe te mirat!

103whispers said...

loer lol, si tu duk i merzitshëm kur nuk e ke lexu akoma?!!!

nigjoje enin (se unë për vete nuk e kam lexu) dhe lexoje, të paktën kështu do jesh i sigurtë që është kot dhe nuk të pëlqen. Por për mua Fuga është ndër profesorët më të mirë në mëmëdhe, whisper's word ;)

eni said...

103whispers: po ke te drejte e dashur, kur isha ne tetor ne Shqiperi e pashe ne nje emision dhe mu duk vertete shume i pergatitur.Nga ana tjeter mgjth kam lexuar vetem 100 faqe mezi po pres ti perfundoj dhe ato 300 e ca faqe qe me kane ngelur sepse kishte vertet nje stil shume te kendshem.Po te mos isha kaq e zene mendoj se dhe per nje dite do ulesha ta mbaroja sepse ka vertet nje stil qe te ben ta ndjekesh.
hugs whisper.

K. said...

Une kete Fugen, e kam lexuar pak po vetem pak, dhe e lashe, se nuk me pelqeu shume shkrimi. Po tani po me beni kurioz e do ti hedh nje sy tjeter kur te me bie ne dore ndonje liber i tij.
Sa per ty Eno, se e paskam fixim kete shkrimin tend....

illusion titulli...dhe fotoja jote, me nje fytyre shume te qeshur:):)

Apapapa

eni said...

K.: rrofsh plako.
P.S : ççççççççççççççç :D

tetena said...

ke plotesisht de drejte Eno se endrat na mbajne te rinj dhe kur nuk kemi mjaftueshem fillon ai qe quhet depresion.

eni said...

tena: vertet..

Bana said...

vajzat ne lendina
mbledhin luledele
mbledhin ato mbledhin
por ka dhe qe s'mbledhin

vdes per kete.

eni said...

bana:haha e nolte kjo!

massia said...

Profili tokesor i perendeshes RA hehe:)
E bukur fotoja, dhe, jam nje enderrimtare e madhe dhe une...ku eshte e keqja! Madje mami ka frike se do vdes nga gjumi nje dite:)
Nuk eshte se flej shume, por kur zgjohem dhe nuk e kam mbaruar endrren, flej serish per ta vazhduar:)keshtu, ndodh qe flej 13-14 ore rresht:)plus dita qe me shkon duke medituar...beje llogarine:)

Pershendetje Eni

eni said...

oh ma'am i'm flattered:)

dhe une si ti ndonje here mundohem ta zgjas ose ushqej endrren e bukur:) ç'ti besh se ndryshoj dot kete ves:) mire se erdhe Massia!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator