Wednesday, January 30, 2008

Qyteti i Baltes?

Rruga qe te shpie per ne pazar te ri eshte nje nga rruget e Tiranes qe dua me shume.Seç ka nje atmosfere te veçante aty, te paharrueshme te Tiranes se vjeter.Mbushem me nostalgji sa here qe kaloj.Ato shtepite e vjetra qe mrekullueshem egzistojne akoma, qe ne menyre kokeforte i egzistojne kohes. Ngazellehem sa here kaloj andej.Them me vete se akoma ka shume gjera te mira dhe te verteta ne bote.Bukuri te pahormonizuara.

Por kete here, per fat te keq nuk pata te njejten ndjesi :(
Ne ate rruge prej disa kohesh beheshin punime dhe kalimi prej andej qe kthyer ne nje makth te vertete.Sidomos per ata qe ishin te detyruar te punonin aty apo ta kalonin ate rruge perdite.
Rruga qe kthyer ne nje fushe gjigande balte, ku mbijetonin vetem akrobatet:(
Dhe u ndjeva dhe njehere keq per shume gjera te mira qe i kemi humbur apo vazhdojme ti humbasim per shkak te pakujdesise apo neglizhences.
Deri kur keshtu?

11 comments:

103whispers said...

dhe duhet të shikosh bllokun!!! hapen gropa, shqepen rrugë për t'u qepur e shqepur sërish... e lodhshme e gjithë kjo gjë pppfff!

Selfmaderadio said...

me pelqeu shume ky reportazh i shkurter. More, please :)

eni said...

e kam pare qe mos e pafsha:(

eni said...

selfi: gezohem hon!

belle_fleur said...

Eh te vjen keq kur shikon qe qyteti yt (ne kete rast TR) eshte kthyer ne nje makth te plote per shkak te ketyre shkaterrimeve.

Nuk e di pse eshte kjo ndjesi qe te shkaterrohet gjithcka e vjeter, qe ka histori, qe ka nje vlere per popullin dhe te zevendosehet me dicka te "re".

eni said...

ka vdek ndjenja vintage ne atdhe e dashur Belle..per te qesh dhe per te qare:(

ELAIS said...

This made me sad.
But unfortunately there is no turning back. Let's hope it will be better in a while.

Emigrant said...

Rrofsh!

Dhe kurre s'kam per ta kuptuar se si mund te kesh fuqi me u zene per sherre partiake, kur ambienti perreth eshte ne ate derexhe... :(

eni said...

elais: ditto

emigrant: flm..as une nuk e marr vesh, mbase eshte doza e vetedijshme e vetehutimit ku i dihet? :(

Majla said...

Te pikon ne shpirt :(((
E kur nisin ato te shkreta punime e hapje gropash zor se mbarojne...:(

eni said...

ato e kishin nis me nge:(

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator