Friday, November 16, 2007

Cozy cafes of Tirana

On my last visit to Albania, I had the chance to visit some different cafes and restaurants.
Each time I visit ; I see much more new places, each one with its own unique atmosphere.
I liked most of them.
One can never get bored in these cafes I guess.
Elegant interior design, cozy furnitures, warm ,lovely colors, good music, good machiatto.
And ah yeah , the albanian spirit:)
What else do we need?
As far as I noticed; minimalist, japanese style , functional but yet very elegant furnitures were much prefered.Wallpapers and the lightning elements,curtain blinds were exquisite too.One notices such details, especially if working on this sector:)
There's not the slightest difference from any european cafe and the prices are much better.
Strongly recommended!

15 comments:

Selfmaderadio said...

Eni, une besoj se nuk ka asnje qenie me adaptive se shqiptaret. Kane nje nuhatje te jashtezakonshme dhe nje energji pershtatjeje admiruese. Keto kafete jane njera nga keto prova. Ku eshte kafeja? dite te mbare, sr

akvll-naja said...

I do not agree! The difference is big! The design is much better in Albania than in Europe! We've got such a taste for luxury, that even in the suburbs, you find marble and chic design. And the coffee is sooooo good!... God bless Tirana's Cafés!
:)

eni said...

selfmaderadio: ke shumeeeee te drejte:)
kafja esh ne hyrje te nderteses sky tower

akull: Amin:)

Selfmaderadio said...

Komshije,

kur te vish ne Zurich do te te bej nje tour ne kafete e Zurichut ;)

But, you might be right about suburbs: they are faceless (Gesichtloss) in S-land.

salvator said...

Edhe une isha ne nje nga ato kafe moderne per shqiptaret mu ne qender te kryeqytetit. Une isha nja dy kate me siper, po ne te njejten ndertese.
Por perveç kafeneve, restoranteve, pallateve, nuk besoj se te ngel gje tjeter ne Tirane per te vizituar. Pra, banoret, turistet, hallexhinjte, studentet, te dashuruarit, te papunet, emigrantet ne pritje te nje vize nga ambasadat e ngurta, shijojne keto vende qetesuese qe ofrojne sherbime dhe nje mjedis (sh) qetesues.

Bana said...

very nice indeed. good description Eni-kalemi.

eni said...

salvator: nuk dua ta pranoj, por ke te drejte:(

bana: rrofsh lal.. do me vdesesh me keto epitetet njesh ti mua..nga i gjen xhanem? :)

Akarta said...

Ska si kafet ne Tirane, Dmth ka ne europe e kudo gjetke, po ideja eshte qe kafet ne Tirane, jane kthyer ne "Living_room" .
Ore, shpi e dyte, sidomos ne kete periudhen tani, qe ka filluar piketimi i kafeve sipas gjeneratoreve.
Luksi eshte i papare ama, dhe cmimet e qerase per disa nga kafet tek blloku jane tmerresisht te shtrenjta, por duke qene qe kafja konsiderohet si shpi mund te mendosh qe ia vlen cmimi!

O eno, po vetem 2 foto ke vene?

eni said...

akarte rrofsh per feedback-un! cool!
foto kafesh te tjera mbase vej kur ta ve kete shkrim ne blogun turqisht:)

belle_fleur said...

Eni, jam dakord me Akllin. Kafet ne Shqiperi jane me luksoze, kane nje shije shume te holle dhe dekorimi i tyre eshte teper i larte. Ndonjehere cuditesh qe ne nje vend kaq te vogel si Shqiperia, gjen vende per tu clodhur por qe s'kane krahasim me asnje vend tjeter.

Bana said...

Eni, Enjoy epitetet, se i kam te castit fare. si me vijne ne tru i them.

eni said...

belle: kane lezet kafet tona:)

bana: atehere akoma dhe me mire:)

Krasta Krau said...

Ok... Kam qene ne dy kafe.. brenda dites.. sot ishte e shtune u zgjova vone, kryesisht frekuentoj, 4 cdo dite... ne pjesen me te madhe te ndryshme dhe ne asnjeren nuk te lodhet syri... Ne shqiperi kafenete dhe restorantet, jane vertete te papara. Dikur kam lexuar nje francez qe thoshte (sigurisht per bllokun) "Lamtumire paris tirana eshte mbreteresha e kryeqyteteve"... dhe e gjithe kjo pikerisht per kete zbukurim dhe tej punim kafeneshe...
Kjo sigurisht ka te miren e saj se ne fundi fundit si vend do te jemi nje vend sherbimesh dhe mire eshte qe edhe te kafenete me u perqendru, kane me ardh robt nga fundi dynjase me pi i kafe ne tirone.. :D

Disa madje jane si gjysem galeri pikturash, fotosh etj etj dhe kur te filloje te organizohen ne to mbremje poetike apo asish gjerash qe behen ne west mund te shendrohen vertet ne qendren e "levizjes se vendit"... Sigurisht ne kuptimin e pikembledhjes se njerezve ato qe tani jane nje reflektim kulturore e ku di une cfare (kryesisht pertacie dhe papunesie), por mund ti shendrojme vertet ne diçka ekzotike... sigurisht kjo qe them me lart eshte pjeserisht te rrahesh uje ne hava :D

Krasta Krau said...

Ps.. vezhgim goxha interesant qe neve ketej nuk na bie ne mend ta bejme...

eni said...

flm per feedback Kraste:)
gezohem qe te pelqen:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator