Saturday, November 10, 2007

Facebook-mania e fundit e socializimit virtual

Sot dua te flas pak per Facebook , apo manine e re te socializimit virtual.Facebook nga dita ne dite po behet dhe me e preferuar dhe e aplikuar, duke lene keshtu ne hije mjaft faqe te tjera sociale si Myspace,Hi5,Yonja etj.
Le ta marrim me nga afer kete fenomen te ri social duke dhene se pari disa fakte informuese rreth tij:

1.Facebook u krijua nga Mark Zuckerberg , ish nxenes i universitetit te Harvard-it me 04.Shkurt 2004.Mark Zuckenberg eshte krahasuar shpesh me Bill Gates.Te dy kane qene ne Harvard , te dy e kane braktisur shkollen dhe Zack po tregon te njejtat dhunti talenti ne fushen e informatikes sa dhe Bill Gates.Si fillim Faceebook qe hapur vetem per studentet e Harvardit , me pas u hap dhe per studente te universiteteve te tjera amerikane si ai i Bostonit,Northernwestern etj..
Ne 11 Shtator 2006, Facebook hapet me se fundi per tere perdoruesit e internetit ane e mbare botes.
2.Disa fakte te rendesishme te Facebook te dhena kronologjikisht:Me 10 Maj 2007 Facebook hedh nje hap te rendesishem duke i dhene shteg te lire te tera firmave per te reklamuar.Kjo i dha fuqi Faceebook-ut dhe ndaj shume konkurrenteve te tjere ne fushen e reklames falas si psh Craiglist etj.
Me 14 Maj 2007 Facebook lançon Qendren e Biznesit .Çdo perdorues , ndonese ne permasa te limituara , ka mundesi te reklamoje nje servis apo produkt , apo nje aktivitet te tijin.
Me 24 Maj Facebook lançon API (application programe interface) , apo e njohur ndryshe dhe si Platforma e Facebook ku shkruesit e ndryshem te aplikimeve software mund te paraqesin punet e tyre.Kjo eshte nje nga pikat me te rendesishme ne Facebook te pakten sipas vezhgimeve te mia (pelqimi nga ana e perdoruesve).Po ashtu Facebook ka bashkepunime te rendesishme si ai me iTunes, me youtube (qe nga 24.06.207 ata morren ne stafin e tyre dhe ish CFO-ne e youtube Gideon YU).Po ashtu vlen per tu permendur ketu dhe bashkepunimi me iphone.
Me 25.07.2007 Microsoft kerkon pjese aksioni nga Facebook.
Dhe fale fames se fituar , Facebook arrin te shese 1,6% te aksioneve te saj per 240 milion USD.Tere kjo kerkese shpjegohet me suksesin dhe fluksin e reklamave te paraqitura ne Facebook.Pas kesaj shitjeje vlera e Facebook ne borse arriti shumen 15 miliarde USD.

3.Disa fakte statistikore per Facebook:
a) E çuditshme mbase , por per momentin ka vetem 300 punonjes.Ne fakt mendoj se duhet rritur ky nr.si dhe sherbimet duhen permiresuar sepse shpesh here ka ngecje te rrjetit.
b)Facebook gezon 50 milione perdorues aktive momentalisht.Ky numer rritet perdite me 150.000 perdorues te rinj.
c)Turqia ka arritur e 5-ta ne liste ne nje kohe fare te shkurter me nje numer prej 500.000 perdoruesish.

4.Çfare filloi ta rriste popullaritetin,kersherine dhe terheqjen e perdoruesve (qe shtohen me mijra çdo dite) , qene sidomos aplikimet e ndryshme software qe Facebook filloi tu ofronte atyre .Nese do ta shohim me nga afer kemi keto aplikime baze:

(Facebook Wall) Muri i Facebook
(Facebook Gifts)- Dhuratat e Facebook
(Facebook Marketplace) Pazari i Facebook
(Facebook Pokes) Goditjet e Facebook
(Facebook Groups) Grupet e Facebook
(Facebook Cases)Çeshtjet e Faceebook

-Muri i Facebook: Ne kete rubrike , mund te shkruani mesazhe te ndryshme per miqte tuaj.Pas kesaj rubrike Facebook hapi dhe mure te tjera argetuese si Superfunwall apo Fun wall , ku perdoruesit perveç mesazheve mund te linin dhe fotot,video,kenge apo aplikime te tjera zbavitese.Disa nga aplikimet zbavitese me ne mode ne Facebook jane:dhuratat,emocionet e shprehura me figura shume te lezetshme ne formatin gif , superlativat (ku mund ti vini nje epitet miqve tuaj apo te fitoni dhe ju nje te tille), double dare (ku mund ti nxisni miqte tuaj te guxojne te bejne gjera te çuditshme) , pijet qe mund te qerasni,ushqimet qe mund te qerasni,apo qe mund te godisni miqte tuaj etj.Perveç kesaj ka dhe aplikime te tjera me aspekte me shoqerore apo me flirtuese siç jane testet e ndryshme, referenca miqsh,pershkrime miqsh,krahasime njerezish etj.Gjithashtu ka dhe teste te ndryshme psikologjike,kinemaje,arti,gjeografie,mode te kendshme keto te fundit per te pare dhe me mire dhe afer afersine tende me miqte apo thjesht dhe per te mesuar pelqimet e tyre.Mendoj se kjo eshte zgjidhja me e mire qe Facebook ka bere per te arritur suksesin momental me reklamat.Te tera aplikimet qe sa vijne dhe shtohen nga dita ne dite jane zbavitese dhe eglendisese, disa jane edukative ngjithashtu.Pra ka per çdo bark dhe stomak , material ketu nese do flisnim popullorçe.
-Pazari i Faceebook :Perdoruesit mund te bejne reklamime te aktiviteteve te ndryshme si : real-estate , dhenie produktesh apo servisesh ne te ndrysme me qera apo shitja e tyre etj.
-Goditjet e Facebook- aplikime te ndryshme software per te terhequr vemendjen e miqve tuaj.
-Statusi ne Facebook- Ju mund ta ndryshoni gjendjen tuaj duke perdorur jo vetem temat e gatshme te Faceebook siç jane (jam ne pune,po flej,jam jashte etj) duke e vene ne pune krijmtarine tuaj ..Dalin vertet gjera te lezetshme prej andej.Dy nga statuset qe me kane bereme shume te qesh deri tani jane :
1.une nuk jam ndonje njeri i persosur, por ama di kung fu :)
2.po mendoj si t'ja vjedh parfumin motres per sot etj etj..
Krijmtaria s'ka fund sigurisht:)
-Ngjarjet ne Facebook: Ju mund te merrni pjese ne aktivitete te ndryshme te organizuara ne qytetin tuaj apo online si dhe te hapni aktivitete vete dhe te ftoni miqte tuaj.
Grupet ne Facebook- Kjo eshte nje nga rubrikat me interesante dhe te rendesishme ne Facebook.Mund te kete tipar politik,argetues,hobi etj etj.Sidomos grupet politike kane shume anetare.Mund te veçoj ketu grupin "ve bast se mund te gjej 1 milione veta qe urrejne Bushin" apo versioni turk "ve bast se mund te mbledh 250.000 veta qe ja shpif Erdogani" etj.Turqit jane te vetmit per te krijuar grupe me emra komike te pakten me aq sa kam vrojtuar deri tani nga grupet se ende s'kam pasur mundesi te kontrolloj shume grupet.Ja dhe disa emra te çuditshem grupesh "Sa te rri te martohem e e lodroj me rroça, rri beqo dhe dal per qefin tim" , "e shef ne rruge si flet me goje, por ne facebook e ben mik per koke" , "ne facebook do gjej dhe mamine time me kismet te Zotit" dhe pas disa ditesh doli nje grup tjeter me emer "e gjeta dhe mamine , rashe rahat tashme" :).Po ashtu ka dhe plot grupe me karakter shendetesor dhe ambientalist..
-Çeshtjet ne Faceboook- Edhe keto jane po aq te rendesishme sa dhe grupet .Sigurisht qe ketu mund te gjeni dhe çeshtje komike ashtu si dhe çeshtje te çdo tipi tjeter po ashtu si tek grupet.
Perveç rubrikave te lartpermendura , Facebook kohet e fundit shtoi dhe servise te tjera te rendesishme si importimi i blogjeve ne facebook,fotografive nga flickr etj etj.Kjo i dha perparesi facebook ndaj faqeve te tjera sociale si myspace,hi5 etj.
Pra siç mund ta shihni Facebook eshte nje sinteze bombastike e shume shebimeve popullore ne boten virtuale, te tera te servirura me sprucime origjinale per t'ju mbajtur perhere ne korrent , por aq sa dhe per t'ju lidhur goxha pas vetes.Facebook eshte kthyer ne nje trend , ne nje nga aktivitetet shoqerore dhe menyrat me "ngjitese" te komunikimit.Sigurisht qe kjo sjell dhe lidhjen dhe fiksimin mbas tij.Por ketu me duhet te them diçka.Mendoj se kjo eshte e kontrollueshme.Nuk e di por Facebookun me tere rubrikat e tij e krahasoj me ato hotelet turistike me 5+ yje qe kane ato sherbimet pa kufi dhe tufen e sherbimeve qe ofron me ato bufete e hapura te hoteleve.
Me kujtohen njerez te ndryshem pasi kthehen nga pushimet ne keto hotele.Kur i pyet si ja kane kaluar thone: Ah mrekulli , mrekulli u kenaqem ça sherbimi..Vetem se jena shnosh mo ..se çar te hash para..Me vjen ti them : Vella , mos ha çdo gje :)
Po e njejta gje vlen dhe per Facebook, mendoj.Mos prano çdo aplikim , mos mbaj dhe gjera qe nuk te pelqejne ne faqen tende apo mos u mer me gjera qe pasi i kryen do te bejne te ndihesh e bukosur :)Kjo esh rruga me e mire dhe e shendetshme per tu kapur sa me pak nga kjo epidemi.

Ah dhe nje keshille te fundit.Ruajini mire profilet tuaja dhe zgjidhni graden e privacise se tyre dhe te dhenave qe keni ne faqen tuaj .Dhe e mira e te mirave eshte te mos jepni shume te dhena sikur dhe Facebookut sepse mund te jeni te rrezikuar qe te dhenat tuaja ti shiten firmave te ndryshme reklamash!

Hajde pra ju qofte udha e mbare ne Facebook:)

7 comments:

gjergji said...

..mos na qit t'palamet!

akull-naja said...

po që s'qënkam dhe aq e drogume nga interneti...youpi!!!:)

eni said...

gjergji:)))

akullnaja: te lumte:)

edrus said...

Na bone gjithë këtë reklamë dhe nuk na dhe linkun e "surratit" tat :P

ardian said...

nice

Albanian Blogger said...

Une kam kohe qe e perdor Facebook, por nuk ma marrte mendja qe dikush do merrte kohen per te pershtatur nje prezantim te tij edhe ne shqip. Bravo.

eni said...

edrus: dhe ajo me duhet mua te shpall linkun tim:) he se te ftoj une;)

ardian: flm

albanianblogger: ju falenderoj..gezohem qe ju pelqeu

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator