Friday, March 20, 2009

Rrotullime rreth shpirtit

© Eni Turkeshi Photography

Eja , hape syrin e shpirtit

Eja,hape syrin e shpirtit

pa shikoji keta te dashuruar :

Si jane rrethuar krejtesisht

si nje zemer e vetme,

si kane marre formen e nje shpirti
pa duar e pa kembe.
Jane me te qeshur se nje bahce,

se nje trendafil.

jane me te drejte se dituria

me te afte se vete mendja

me te lire se selvia

Me te kthjellet e me te qarte se uji i pavdekesise

Jane perhere lozonjare si atomet.
Dielli eshte kaftani i tyre
E kane shkelur balten ,
mbeshtetur koken ne gjurin e zemres
Kane kaluar siper gjakrave
siper dallgeve te detrave te pergjakur.
Por veshjet i kane serish te pastra
dhe te paperlyera.

Jane mes gjembave , por si trendafila.
Jane brenda burgut , por si vere.
Jane brenda baltes ,por si nje zemer.
Jane brenda nates , por si nje mengjes,

Ti provo te pish nje here nga vera e tyre dhe shih
sesi papritmas, qetesohet
ndricohet zemra jote,
si harrohet cdo gje,
si fillojne te te qeshin syte.

Mevlana Jalal ad-din Muhammad Rumi


11 comments:

kinofili said...

THNX! E MREKULLUESHME POEZIA!

eni said...

gezohem qe te pelqeu.
po muzika si tu duk?
Mercan Dede eshte nje artist i mirenjohur ne Turqi.Muzika e tij shpeshhere ka marre frymezim nga sufizmi ndaj e vura ketu.

kinofili said...

muzika perputhej me poezine. kur e degjova menjehere pasi e lexova me pelqeu shume. tani qe e degjove perseri me pelqeu disi me pak. :)

xheni said...

sa dua te pij pak nga ajo vere!

vertet fantastike poezia,muzika orientale ka magjine e vet,flm.Eni!

L.S. Alves said...

The gogle not provide you translate poetry, it is still better than nothing.
This image is a photograph or a painting?
Hugs girl.

eni said...

kinofil : ka dhe me te bukura Mercan Dede por mbreme kete gjeta qe me beri me shume pershtypje

xheni: ajo vera si dihet se kur pihet ka raste qe e pin ku s`e pret:)
gezohem qe te pelqyen keto qe vura

luaciano:i will try to find the english version of this poem i translated it from turkish.the photo belongs to me it`s a photo not a painting.but i`m glad you said so:) cheers

BEBOPCOWBOY said...

shume shume e bukur poezia. muzika e Mercan Dedes i shkon shume poezise.

Mercan Dedja eshte ne 10 turqit e mi te preferum. Tani jam duke lexuar/perfunduar "My name is Red" dhe ne nje dore libri, ne sfond eshte gjithmone Mercan Dede(albumi im i preferum = Sufi dreams)ne doren tjeter nje gote caji turk. Ene keshtu plotesohet ORA TURKEeeeeeeeee.

eni said...

BBC : allall:)
qeke mledh per shtate pale qejfe:)

BEBOPCOWBOY said...

po po! pooo ka lezet.

Minerva said...

What a beautiful picture, darling! The others praised the poem, I wanted to praise YOUR work.

J.

eni said...

flm e dashur Minerve.
gezohem qe te pelqeu fotoja.
ngaqe e kam dhe une per zemer vendosa te perkthej nje nga poezite e Mevlanes qe kam me shume per zemer.
cheers.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator