Tuesday, November 25, 2008

The assasin hidden in us

© Eni Turkeshi Photography

I do believe all of us have this potential hidden in our soul's dark layers.And it's not the mere killing thing what i'm talking about .

It's about our ability to shush our inner voice , when we see it does not fit the "norms" !
It always reminds me of a desperate scorpion commiting suicide in the middle of a surrounding fire.

17 comments:

traveler one said...

Oh How True Eni!

eni said...

;) GREAT MINDS THINK ALIKE:)

kinofili said...

You can make a film noir inspired by the photo and the scorpion story. :)

Arbesa said...

Ajo shkalla ngjan shumë me bishtin e një akrepi, por që nuk arrin ta bëjë gocën në foto të duket një real killer. Pastaj lexojmë shkrimin dhe vëmë re se fotoja i përputhet 100%. :)

eni said...

kinofili: fenkju sir;) vetem se po pertoja po do kisha shkrujt me shume;)po isha pergjumsh..nejse e mure vesh ti ajo ka rendsi;)

akvll-naja:flm lalo,ne fakt kjo foto dhe ky koncept u krijuan ne te njejten kohe.me i llaf as konceptin ,as diptikun se kisha mendu me pare,erdhen spontanisht te dyja dhe ushqyen njera tjetren,ndaj te jesh e sigurte se ajo goca ne foto (me :p) esh killer i vertete dhe shume e zonja per te vra ca ndjesi qe duken te papershtatshme me situaten.eh jete makaber:p

Moza said...

He he Lady M. ( M for Macbeth :P) neper shkalle :P
http://www.catedracgdels.netfirms.com/LadyMacbeth1.jpg
m'pelqe shume kompozimi, vetem se duket i cike pllaka dushit aty ne sfond nqs se kom gabim :P
Une i pelqej shume akrepat, dhe kam nja 3 varese qe i vej ne qafe here pas here me teme akrepi :P
Kot mo, per ti majt fryksit larg vetes :P
Por nga krahu tjeter, dhe kam vrare shume akrepe qerpici ne jeten time, se kam jetu ne shpi perdhese :P
Une per vete se kam te mcefet hic ate instiktin qe thu ti neper dark layers. Une te mys megjithmen po ma bone borxh :-) lol lol

eni said...

hahahah Moze:)
une ne fakt i kam tmerr akrepat jane fobi me i madh qe mund te kem ne jete

Moza said...

E o mire, po te takova naihere, do kujtohem mos var akrepa neper qafe :P
Po pse ma drodhe muhabetin, a ishte pllaka dushit ajo apo me bene syte muve ?

eni said...

sorry se harrova.ue ça syri shqiponje qe ke.po ajo esh:p

blete said...

eni me pelqeu shume si fotoja dhe paragrafi.
good job.
b

eni said...

blete flm hon

belle_fleur said...

Klas fare si fotografia dhe mendimet ne leter. Fotografite me shkalle t'i pelqej shume fare fare.

eni said...

flm e dashur:)

LOER KUME said...

what a coincidence! last night i had a dream, and i killed someone (he was the bad guy :) ) in a terrific mood, and i enjoyed :) is this scary? ??

eni said...

no it's releasing:p

Minerva said...

Wauw! Sh. e sofistikuar! Me likes it :)

eni said...

flm e dashur:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator