Thursday, February 14, 2008

Only the lonely!

Photobucket

This one is dedicated to all the lonely people or people who think "Valentine's Day" sucks!
Cheers!

25 comments:

103whispers said...

not a lonely one, Eni but I do think Valentines day sucks!!!
Even rock radios are playing cheesy love songs... bahhhh hate it!

belle_fleur said...

Oh c'mon don't feel so sad! This day is not only for the couples, like i said in my comment to you in my blog. Its for everyone that knows how to love! I think that's more important that spending it with a guy that might not know how to love you at all:))

Have a great day!

kisses

eni said...

yeah me too whisper:)) cheers dude!

belle: ya right girl! but i don't feel sad at all.just feel pissed:)
have a great day too!cheers!

Ravintsara said...

"Dërgomë ti lule nesër, më the.
Që t'i gazifikoj
Në laboratorin tim
Për ty
T'i kthej në energji!

Romantiku im,
Kështu m'a shprehe sonte
Tënden dashuri."

Ka edhe kështu :D. Agree with whisper! ;D

eni said...

ravintsara: wellcome:))
nice one ..me pelqen!

LOER KUME said...

o eno, ca eshte kjo festa mi?:P

LOER KUME said...

http://youtube.com/watch?v=vKvZa2ruYYI&feature=related

kjo eshte fiks, dhe ky cuni eshte fiks :)

ITS said...

Awww sugar-pie!

You know I will always love you... In a virtual/blog pals kind of way, but nevertheless it's honest love...

xoxo

eni said...
This comment has been removed by the author.
eni said...

loer: he pra he:))
flm per klipin:)

ilir: thanx dude i do appreciate.

besides guys, I've got 2 lovely photo dedications from 2 people I love and I've never felt better:)

check it out pls:

1.http://www.flickr.com/photos/joberg-/2255987958/

2.http://www.flickr.com/photos/melomimo/2263674012/

emigrant said...

Un s'kom gjo me "Valin"; un e kom problemin me festat masive (1 maj, 7-8 mars, 1 qershor, 7-8 nentor, 28-29 nentor etj etj). Menoni nje llotari (jackpot) qe e fitojn te gjith'.
E vetmja qe bo pak perjashtim eshte thanksgiving, po ajo eshte festa e te hongermes (yummania dmth), pra ajo s'quhet....

eni said...

emigrant: hahaha i madh je..me verte thanksgiving eshte shume i sinqerte jo per gjo por nuk genje stomaku asiher:)
flm

blete said...

eni girl, no worries. put on your reddest dress, find your most scarlet lipstick and take sexy pictures of yourself.
the only acutely lonely valentine i have had, was when i actually had somebody to celebrate valentine with. and couldn't.
if it helps, i am with ITS in sending my virtual love to you. and a bit of good magic your way.
kisses.

eni said...

my dear blete: that is so cute of you.
but i'm not sad or lonely at all.
valentine's day just makes me vomit.it doesn't have to do anything with relationships..
anyway the red vampy lipstick i wouldn't reject:)

hugs

klodiana said...

thanks! i'll gladly take the dedication. valentine's sucks major arse. down with it!

Godsend said...

I'm not single, but Valentine's Day DOES suck! It makes people who are already in a relationship feel obliged to give pointless gifts, and makes singles feel miserable, when they really shouldn't.

Minerva said...

Nje mik i imi do thoshte ne kete rast: me mire only the lonely sesa together but miserable.


E di c'me beri pershtypje, Eni? Fakti qe ti pranon hapurazi vetmine e te qenurit vetem ne kontekst dashuror, e kjo ne te kunderten e shume njerezve(ndoshta dhe ne kete teme)qe hiqen sikur prekin qiellin me dore ne fushen sentimentale dhe kur s'eshte ashtu. Kjo tregon integritet. Integriteti heret a vone con ne lumturi. :-)

Gezuar Shen-in, e dashur!

eni said...

klodiana: yeah :)

godsend: don't feel miserable but valentine's suck:)

minerva: thanx girl.flm per mirekuptimin.siç e thashe dhe me pare nuk e urrej kete dite sepse me ben te ndihem e vetmuar por nga strategjia komerciale qe perdorin firmat ne te.cheers!

Anonymous said...

po sikur shen valentini te ishte dita e urrejtjes?!... nje dite per te urryer gjithshka qe i perket kesaj bote ose jo; gjithkend, perfshire veten! dhe ne 360 e kusur ditet e tjera te vitit, le te dashurojme ato cka urryem me lart!

eni said...

anonim: çdo gje kur komercializohet ma shpif.çfaredolloj dite te jete.
ne daç dita e hithrave, ne daç dita e qofteve apo ku ta di une:)

belle_fleur said...

Mu vjen keq sepse abuzojne me keto dite te shenuara qe kane nje kuptim te mire, mirepo ja kane nxjerr namin me keto komercializmat koti.

eni said...

belle: puna eshte se kush vendosi qe kjo te behet dite e shenuar o lal.sepse i kufizojne dhe njerezit dhe i bejne ata te racionalizojne ndjenjat e tyre keshtu.s'ke çi ben keshtu eshte gatuar njeriu:(

doracouture said...

i Love Tirana

belle_fleur said...

Eh yllo, shiko gjithe festat dhe ditet e tjera qe jane ne kalendar qofshin keto qe festohen ketu ne usa apo aty tek ti ne Stamboll, dhe sa shume harxhohet vetem per nje dite. Eshte hipokrizi nga nje ane sepse gjithcka njerezit bejne duket sikur ruhet per nje dite te shenuar qofte kjo per S.V. apo dicka tjeter.

Nejse, se ja nxorem ujin e zi kesaj dite:)

T'uroj nje dite te mrekullueshme!

eni said...

doracouture: yeah me too:)

belle: edhe ti lal!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator