Monday, February 25, 2008

No soul-wallpapering needed!

(Portrait shot by Tuba,diptych by me then photoshoped by Tuba.her site: www.flickr.com/photos/siempre)

Think pink!Think positive!

It's this very well known politics of self-beguiling,soul-conciliating,nerve-mollificating.
A very well -known, quite missionarily disseminated , frequently used, vulgarly banal, teasing attitude!

It's the best hidden brainwasher and most innocent looking mind manipulation.
It's the best-seller doctrine amongst Pollyana enthusiasts.

Now, how stupid is that..How disturbing is the epidemic way it spreads..

How insane is engraining senseless positive thoughts to your mind , without even understanding perceiving and admitting the negative parts of your life.

A volunteer blindness.A meaningless escape from the genuine bad condition to a suffocating "relief" .The easy escape from the evil that could be fighted back ,to an emetic rescue.

How pointless is disguising/decorating your sentiments , when your soul is not at peace with itself?
That wouldn't help protecting you from the continuosly and inevitably growing evil , from the unscapable coward in your soul.

Therefore , consciousness towards anything annoyable and it's confronting is much better than a artificial happiness dose.

for more on this : http://www.imdb.com/title/tt0945356/ (the art of negative thinking ) movie is highly recommended.
movie trailer :http://www.youtube.com/watch?v=-D94XR1KWxk23 comments:

Rocky Girl said...

Eh, we all have our moments.. but nothing lasts forever girl, no?!
So...just let the rivers flow, everything will heal by itself.

eni said...

yep , especially if we are aware of it;)

akvll-naja said...

Eni,
më pëlqeu ky refleksioni yt. Dhe jam krejt dakord; të mbyllësh sytë e, më keq akoma, të përpiqesh të shohësh rozë atje ku është sterrë, është një sjellje krejt syleshe. Dhe asgjë s'kalon vetë, por duhet vepruar, duhen ndryshuar gjërat!

Shëndet!

klodiana said...

eni, i just now realized that photo is a diptych. fantastic!

secondly, the way i see it the very majority of us, and by that i mean 99.9999% are the equivalent of sheep. the outcome is a well known baaaaaa. more often than not, i see this type of behaviour amongst my peers, co-workers, family and even those i respect and see as non comformist. this includes myself as well. obviously.

i used to think that at least being aware entails a good grasp on reality and maybe, just maybe you're half way there, wherever it is or whatever tha is! lately however, i am not so sure that awareness is that important. dont get me wrong, of course it is! but what i mean is that awareness without the action, awareness alone, really has so little significance. even worse, being aware and not acting on it makes jack (ie society) a very dull boy. (sorry i couldnt resist a quick "shining" quotation.

eni said...

akvll-naja: glad we think alike :))

klodiana:yes i know sometimes i act like the others too, just hate it and try to be aware of teh fact.
and of course just being aware of the fatc doesn't help. if you see at the end of my text, i say we must be aware and confront the situation.otherwise is useless as you say..

Majla said...

When one person is positive, he/she does not leave him/herself to think free. What could you think about positive things if you could not think their negative parts?Thinking positive is only a static situation and does not accept any evolution.You think positive and evrthing seems ok, you think negative and you always find smthing wrong, you try to repair it after that you go on with other wrongs...

eni said...

majla: you just know what means for us those 2 sentences: think pink, think positive..this post is quite dedicated to you hon;)

belle_fleur said...

"How pointless is disguising/decorating your sentiments , when your soul is not at peace with itself?"

Yes, very much so! You can't "lajle lule" your soul when in reality things are so meesed up. It would be as if living in a "dream world" if all we say to ourselves, "i'm fine, things are great, don't worry" etc, etc.

I think that in western societies (especially usa) this kind of thinking is more pro to happen than our cultures, or where you live and work Eni. I think people have a better grasp of themselves and the reality they belong too, they don't get carried along just by the "good" emotions only to cover what's deep inside.

akvll-naja said...

Good point, Belle!
Po dhe këtej nga Evropa, njerëzia shtiren sikur janë mirë derisa i sheh të bëjnë ndonjë burn-out apo depresion apo ku e di unë...

Më kujtove një kolege pune që gjithë kohën fliste për sa e bukur ish jeta e vet, sa mirë shkonin gjërat, etj., derisa një ditë të bukur s'e pashë më. Dhe pas ca ditësh mora vesh që kish bërë depresion, që zgjati nja 6 muaj, po keq fare, as dilte nga shtëpia, as donte të shihte njerëz, dhe, për më tepër, as arrinte të gjente se çfarë nuk shkonte gjatë analizës me psikologun...

Nganjëherë besoj se është jeta intensive që s'u lë kohë njerëzve të bëhen të ndërgjegjshëm për çka janë duke përjetuar. Dhe duke qenë se është vlerë shoqërore të dukesh i lumtur, shkon për shtat të njerëzve. Por kur vjen e diela apo pushimet, truri ka kohë të ftillojë sadopak jomirëqenien, dhe kriza del në pah...

Kam vënë re se ne shqipot ankohemi më kollaj dhe ndoshta prandaj jemi dhe rezistencë, biles mbaj mënd që po të mos ankoheshe dikur, nuk ishe cool... po na ka prishë perëndimi dhe ne pak nga pak...:)

akvll-naja said...

p.s. I like the photo.

p.p.s. E ka fajin brouzeri im apo komentet te blogu yt dalin gri mbi të zezë?... Eshtë pak e lodhshme për syrin. Po ky është veç mejtimi i një syri të lodhur...:)

eni said...

belle_fleur: yep you are right.i'm happy we are different..

akullnaja. flm per foton lal.kete e ka bere fotoshop mikja ime.e gjate historia e kesaj fotoje.ka shume koehe qe mendoja te shkruaja diçka rreth ketij pozitivizmit te shtire dhe kjo foto eshte krijuar sipas ketij shkrimi,ose me sakte per te ilustruar idene e ketij shkrimi.ja dhe adresa e diptikut (se kjo ketu eshte e fotoshopuar) http://www.flickr.com/photos/eni/2280949759/..

sa i perket asaj qe shkruan eshte shume e vertete çdo gje.ate filmin qe jua kam shkruar ne tekst e pashe javes tjeter dhe kishte shume gjera te verteta por llafi me i bukur dhe i zgjuar qe degjova aty qe : para se te mesoni artin e pozitivizmit duhet te mesoni /apo kaloni sukseshem sproven e artit te negativizmit..

sa per ngjyren e komenteve ke te drejte.e kam vene re dhe me pare, po futem nje here te layout ta shof se ç'mund te bej.flm per terheqjen e vemendjes:)

eni said...

une s'po i ndryshoj dot ngjyrat e komentit:(di gje njeri si behet?

akvll-naja said...

Unë e kam te formatimi (mise en page)/colours and letters/
dhe kërko "text colour". Pastaj tekstin e postit e ndryshon si të duash, siç e ke bërë më parë...
Hope që isha useful.
:)

eni said...

sure hon;)

akvll-naja said...

Qashtu, posi!:)
Mbrëmje t'vizllushme!

eni said...

ditto:-*

belle_fleur said...

Aklli, me beso ketu ne Amerike nuk e fshehin dot mire ate depresionin e tyre, sado te buzeqeshin dhe te tregohen te forte para teje. Kur kam ardhur ne Amerike vitin e pare, kisha nje roommate, (se zgjodha une), goca 19-vjece ishte depressed se jetonte larg familjes. Amerikane tjetra dhe mund ti vizitonte te pakten 2-3 here ne vit, dhe qante dhe ishte sad, me ilace, etj etj. Semestrin tjeter nuk u kthye sepse s'bente dot. Ndonjehere, kam pershtypjen qe ne Shqiptaret jemi me te forte, dhe se them per krenari, thjesht na eshte dashur te perballemi me jeten vete, pa manë dhe banë, dhe ja ku jemi.

Nejse, Eni rrofsh qe e hape kete teme sepse eshte vertet per tu diskutuar. Secili prej nesh ka momente te tilla qe do te mbuloje diellin me shoshe, por eshte e kote se nuk mbulohet aq kollaj. Prandaj, une them dhe e bej kete me veten time, kur jam e merzitur merze, kur te vjen te qeshesh qesh,, i try to be myself no matter what!

Ju pershendes çupani:)

Vemendje said...

Titulli flet dhe pa komentin, por komenti hedh drite me teper ne faktin ku eshte tendenca te ndahet e mira nga e keqja, ne nje kohe qe ato s'jane ato por eshte ajo. Ajo, eshte qe artikulohet dhe s'artikulohet, s'eshte ato.
Dikush qe vetlavderon eshte ne standartin e tij te te qenit kritik automatikisht, pra s'mund t'ja hedhi vetvetes, dhe e kunderta s'mund t'a nenvleftesoj veten se vete ai akt eshte vlersim. Mos u dyjzo! Tingellon me afer fenomenit, se je pergjegjes i dickaje te pa parashikuar inocente gjat gjithe kohes, dhe po te veshe re kur ajo(inocentja) cfaqet takohet ne paq me dicka qe i ngjane vetes (mund ta quaj shpirt)

eni said...

belle: ke te drejte e dashur, edhe une mendoj se ne shqiptaret jemi goxha te forte per vete faktin qe ti the se kemi perballuar shume gjera.pra jemi hedhur direkt ne veprim.por dhe "poztive" kemi menduar se plot endrra boshe kemi thurrur..nejse kjo eshte pune tjeter.

vemendje:ne fakt ne shkrimin tim nuk kisha qellim te ndaja te miren nga e keqja sepse e kam bezdi ta bej kete gje ne pergjithesi se me duket sikur e imponoj diçka.une thjesht shpreha mendimin tim mbi nje teme qe mua vete me bezdis thekshem.nuk ishte dhe aq vetjak ky shkrim me teper kishte te bente me nje realitet qe ka lidhje nje fakt jetese apo menyre te jetuari qe mikpritet ndryshe nga shume njerez.sigurisht qe dikush tjeter mund ta pelqeje "mendimin pozitiv" dhe mund ta argumentoje ndryshe, ketu une solla mendimin tim dhe argumentat e mia mbi temen, nuk kishte asgje vetjake apo asnje qellim qe te lidhej me veten time.

Vemendje said...

Jashte teme , por s'mund te hape nje teme per kete, prandaj po e le ne nje qoshe keshtu;

Koka e mbeshtetur ne dore si ajo e violines, mendoj te kete te beje me faktin se si mbane nje violinist apo viocenlist instrumentin kur shoh dhe doren e djatht te harkut poshte.

E kisha pare foton dhe pershtypja ishte si 'pasivitet i lenduar' por nga qe shoh qe fotografia jote eshte me teper se e rastesise mendova kjo mund te jete ideja e fotos ne krah te emrit Eni.

eni said...

vemendje me shkrive me ate "pasivitetin e lenduar":)) po ta shohesh pa shkrim ne fakt eshte ide e mire :)))

Anonymous said...

...kush ti ben fotot? vertete te bukura...

Ervivi

eni said...

flm Erviv.Portretin tim e ka bere nje shoqja ime adresen e galerise se te ciles e kam vene dhe ne faqe.Me tej une bera diptikun,pra bashkova kete portret me nje foto timen per t'ju afruar temes qe doja te shprehja ne foto.pastaj llustren e fundit ja dha e njejta mike ime qe e beri fotoshop.
ketu ke linkun e fotos time, pra pa fotoshop:http://www.flickr.com/photos/eni/2280949759/

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator