Monday, December 10, 2007

Galata Moda


Dje pata kenaqesine te vizitoja "Galata Moda" , nje panair mode te organizuar poshte kulles se Gallates.Kjo ishte hera e dyte qe organizohej , pas nje panairi te suksesshem para disa muajsh ne te njejtin vend.Sigurisht qe kete here ne menyre me te organizuar dhe profesionale.
Ne te merrnin pjese 24 stiliste mode dhe stiliste bizhuterish, nga te cilet shume prej tyre jane mjaft te njohur dhe ne tere boten per koleksionet e veçanta dhe autentike.
E organizuar ne nje siperfaqe prej 700 m² , sigurisht qe merr nje kuptim tjeter me teper per faktin e vendndodhjes se saj teper te veçante, poshte kulles se Gallates.Kjo e bente atmosferen dhe me te veçante dhe nostalgjike.
Panairi shoqerohej dhe me muzike te kendshme te sponsorizuar nga nje prej radiove me te degjuara te Stambollit.
Organizatoret gjithashtu qene kujdesur per te krijuar kushte sa me te rehatshme dhe eglendisese duke vendosur dhe nje filial te nje prej dyqaneve me te populluara te kafese si dhe disa pika te vogla fast foodi.
Nje nga elementet me autentike qe sigurisht dhe nje filial i vogel i hapur nga bozaxhinjte me te njohur ne Turqi.Sherbimi i bozes ishte nje element vertet sa pikant aq edhe plotesues ne kete panair , ne te cilen spikasnin punet krijuese avantgarde por qe sidomos kete here me shume se kurre qene perdorur dhe mjaft elemente te kultures osmane.

per me shume info:http://www.turkishdailynews.com.tr/article.php?enewsid=90465

8 comments:

belle_fleur said...

Sa qejf! Paske kaluar nje dite te bukur dhe argetuese ne menyren e vet duke pare dhe shijuar ate c'ka stilistet e kishin sjelle nepermjet bizhuve apo dhe veshjeve me shume gusto nga ana e tyre.

p.s.looking forward to some pics on flickr:)

eni said...

flm lal..nuk morra me foto prej andej se vendi nuk qe shume i rehatshem dhe ishte shume ngushte per te bere foto te hajrit:(

ELAIS said...

Cfare eksperience e kendshme :)

Dhe meqe na kujtove bozen...dikur bere nje premtim (mua e Edrusit tek blogu i Tenes) per te na rrefyer nje recete sesi behet boza. Une po pres ;)

eni said...

ui ça turpi..me ka dale nga mendja lal..po te premtoj se do ta bej se shpejti.me vjen mami me kismet per vit te ri ketu.mbase e bej bashke me te qe te arrij nje perfundim me te mire se mami eshte specialiste ne kuzhine..

N.Ago said...

Kaq herë kam thënë që do shkoj në Stamboll por, akoma ta realizoj udhëtimin. Jam bërë...bozë ë?!

eni said...

eh mo Neki sikur te qene fiksimet dhe deshirat tona ne doren tone , bota do qe nje vend me i deshirueshem mbase:) uroj ta realizosh sa me shpejt:)

K. from shkarkallu said...

me pelqen ky ilustrimi i ri

eni said...

flm lal:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator