Monday, December 24, 2007

Fshati shqiptar

Photobucket
Arnavutkoy ose e perkthyer "Fshati Shqiptar" eshte nje nga lagjet me interesante dhe te bukura, nostalgjike te Stambollit.Sado qe Stambolli shquhet si nje nga qytetet e rralla qe ende e ruajne atmosferen nostalgjike dhe shenjat e historise , fatkeqesisht dhe shume zona te tij tashme po marrin nje pamje tjeter fale ndryshimeve te vrullshme te urbanizmit modern.
Madje kohet e fundit dhe kjo zone e Stambollit eshte nen rrezikun e perfshirjes ne kete vorbull te modernizimit urban, per shkak te planifikimit te ndetimit te ures se trete qe do te lidhe dy anet e Stambollit.Planifikim ky qe eshte bere shkak per protesta te medha nga ana e banoreve te kesaj zone.Ne fakt, po ta vizitoni kete zone do ta kuptoni sesa te drejte e kane te revoltohen banoret e ketij vendi kaq te veçante.

Jam e sigurte se tani po mendoni se nga e ka origjinen ky vend?:) Jo per gje por kjo eshte gjeja e pare qe kam menduar dhe une sapo kam degjuar per te.
Mendohet se emri i zones eshte vendosur gjate kohes se sundimit te sulltan Mehmetit II , me migrimin e shqiptareve ne kete vend.
Duke filluar qe nga shekulli i 16-te , kjo zone qe nje nga me te famshmet ne Stambollin e vjeter.Me shume e populluar nga jezuitet dhe greket, kishte vetem nje pakice popullsie myslymane, gje e cila ndryshoi goxha sidomos pas emigrimit te popullsise greke ne vitet '70 gjate konfliktit qipriot.

Photobucket

Per tu kthyer serish ne kohet e meparshme; emri i vjeter i kesaj zone qe dhe "fshati i engjejve" dhe siç u quajt me pas nga popullsia greke "megali revmati" qe dmth (rrjedhja e madhe) pasi gryka e detit ne kete zone qe gryka me e madhe midis detit te Zi dhe detit Marmara.
Kjo zone e Stambollit ishte dhe eshte ende shume e njohur per rrugicat e ngushta me shtepite madheshtore,mejhanet dhe rruget plot muzike,restorantet e famshme te peshkut apo tavernat,qoshket fantastike buze detit, arkitekuturen e bukur dhe mjaft te veçante, ku stili elegant spikat ne çdo detaj (si ne dyer,dritare apor stil ndertese).Gjate shekujve 18-19 shume qoshqe te bukura prane detit u dogjen per shkak te zjarreve te shumta te shkaktuara nga moti i keq dhe era.Po ashtu dhe ndryshime te tjera pasuan gjate kesaj kohe.Ketu vlen per tu permendur heqja e tramvajit te vjeter dhe zevendesimi i rruges se tij me rrugen bregdetare,e cila sot frekuentohet rregullisht nga peshkataret e rastit apo njerezit qe bejne ecejake neper rrugen e bukur buze detit.Tashme dhe keto te fundit jane kthyer ne simbole te kesaj zone.
E famshme si zone e Stambollit qe ne kohen e Romes se lashte, "Fshati Shqiptar" eshte nje vend vertet shume i veçante te cilin do t'jua rekomandoja perhere ne rast se jeni simpatizante te çdo gjeje nostalgjike, te veçante, te rralle dhe te paharruar.

per me shume rreth kesaj zone te veçante te Stambollit klikoni ketu:http://www.megarevma.net/theoralhistory.htm

9 comments:

meditime-pershtypje said...

Eni!Duke te uruar Krishtlindjet dhe vitin e ri 2008,gezuar,nuk me mbetet tjeter vec te them:-Ah,tte kisha fatin qe ta shihja ate"fshatin shqiptar!".
Perparim Hysi,24 dhjetor 2007

Emigrant said...

Eni, e pashe dhe me interesoi shume. Pike referimi ne rast vizite te Stambollit, mendova. Mos perto per referime te tilla - une do te isha mirenjohes.

Gezuar fundvitin!

eni said...

Z.Perparim: flm shume , ju uroj gjithe te mirat dhe ju e familjes suaj per kete vit te ri.Eshte shume i bukur vendi duhet pare patjeter nese vini ndonjehere ketu.

Emigrant: Çim , flm shume , gezuar dhe gjithe te mirat dhe ty per kete vit te ri.Gezohem qe te paska pelqyer, do te vazhdoj dhe me referime vendesh te tjera te mia te preferuara te Stambollit se shpejti.Eshte vertet vend persembari.Nese vini ndonjehere ketu eshte nje restorant shume i kendshem simpatik peshku mjaft i njohur ketu .quhet "Adem Baba" dhe e lavderojne shume..ikim dhe e kendojme atje kenget qe dime.
p.s: fshehurazi po sjell dhe çik meze me patllixhan:)

strangeMAN said...

Poooo, e kam vizitar dhe është vend i mrekullueshëm, sip është e gjithë ajo zona rrotull. Bashkë me Etilerin dhe Taksimin janë për mua vendet më të bukura në Stamboll.

En, të fala dhe gëzuar!

buli3go said...

shqiptaret si fara e hithave

Krasta Krau said...

Shume interesante kjo... Gezuar festat...dmth fundvitin... ishalla behem dhe bej nje kartoline se e meriton :D

Gjithe te mirat

eni said...

strangy:) ke te drejte disa nga zonat me te bukura jane.por ka dhe me te bukura , mendoj se po ti shihje keto qe do tregoj ne vijim do mendoje si une. rrofsh per urimet dhe gjithe te mirat dhe shume lumturi dhe ty!

buli3go: ku te vajti mendja.sa kam qesh me kete shprehje:)

krasta: flm shume , urimet me te mira dhe per ty!

belle_fleur said...

En, ke menduar te hapesh agjensi turistike, guide per Turqine, sepse vallai bilai ti je fantastike! Me gjithe kete free advertisement qe i bere "fshatit shqiptar" ata duhet te jene shume mirenjohes:)

Gezuar yllo! Urimet me te sinqerta per ty dhe te dashurit e zemres! Viti 2008 qofte viti i realizimeve te endrrave te tua!

hugs

eni said...

hehe po t'me japin nje dore dhe mbase e hap agjencine:)
tallem, le t'me blejne nje aparat te mire s'du gjo tjeter:)hehe i bera dhe kerkesat e fundvitit:) gezuar dhe ty lal dhe tere te dashurve te tu!paçi nje vit te mrekullueshem!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator