Monday, June 22, 2009

Paskem qene, paskam pasur, qenkam zgjedhur !!!

Une paskam fituar mes 5 fotove me te mira konkursin e kartolinave te 14 shkurtit te organizuar nga Mania Card (www.maniacard.com).
Madje dhe kartolina me foton time qenkesh shtypur nga kjo faqe.
Per cilen? Per kete foto timen.
Por prisni , prisni mos me uroni para kohe.
Vertet kane ndodhur te tera keto , por fotoja ime nuk eshte e njejta , e kane prere, stolisur jo keshtu minimalisht por sakatuar ama ...Botoks the?
Edhe Cher nuk ka pesuar aq shume ndryshime shperfytyruese sa foto ime.
Ndryshimi me i madh cili qe do thoni?
Po ja prapa kartolines shkruan me germa te medha dhe pa i bere fare syri terr:

© Elton Koja 2009

Besoj se e shihni operacionin e kryer mbi foton time apo jo?
Sa e lehte eshte ne Shqiperi te vihet shenja e te drejtes se autorit?Sa e lehte eshte te perfitohet mbi punen e dikujt tjeter , duke e perdhosur , ndryshuar, mos respektuar , mos treguar ate aq me teper duke vene te drejte autori mbi punen e dikujt tjeter?

Photobucket

Ja pra kaq elehte qenka.
Une vetem nje gje nuk kuptoj.
Ky Elton Koja kaq te lehte e kishte ta vinte kete te drejten e autorit siper fotos sime?Se jo per gje por nje foto qe dihet anembane se eshte e imja dikur do ti dilnin lakrat ne shesh apo jo?Dhe ja qe me ne fund doli ne shesh.
Nje ankese i eshte parashtruar firmes qe ka nxjerre kartolinat , ndersa Elton Koja le te gezoje oret e fundit te te drejtes se autorit mbi foton time dhe ore te pafundme turpi per vjedhjen e shemtuar!
Dhe shtoj se nuk do ta le me kaq!!!

23 comments:

kinofili said...

kjo ishte nder fotot qe preferoja me shume! me vjen keq teksa e shoh te shperfytyruar me bojatisjen gjoja romantike dhe 'efektin zhgarravine'! eh, hajdut budalla: ka vene emrin pas kartolines. qenka dhe sit shqiptar pale (sa nxjer doren, te vjedhin oren).

buli3go said...

i poshtër, idiot!

Anonymous said...

Eni e ke te ppu kete Elton Kolen, hajdutin, tani pashe qe ka komentuar.

eni said...

ku ka komentuar Anonim ?
se nuk e vura re?flm

Anonymous said...

Wow!!!
Perseri mua me pelqen me shume origjinalja!!!

Pres te di se si do perfundoje...shpresoj qe t'ja zhveshesh edhe breket zagarit...shqiperi hesapi...

kinofili said...

ky te peshku e ka elton kola, kurse te kartolina shkruhet elton koja. megjithate, djali qenka webdesigner dhe nuk eshte cudi te jete i njejti. shiko, paska dhe sit:
http://www.eltonkola.com/

ose te peshku:
http://www.peshkupauje.com/anetari/eltonkola

eni said...

do perpiqem Uncle.flm!

kino flm per infon.nuk e di a eshte i njejti person por shume te trashe e paska lekuren se nuk eshte ndjere deri tani..

Anonymous said...

pa dyshim që foto e juaj origjinale është më e bukur dhe bindëse. Ndërtesë e lënë pas dore e ka marrë pamjen thuase të ishte bërë nga Hundertwasser. Kapje intriguese.
Nga ana tjetër, interpretimi i kopjuesit (hajnit) është teknikisht i dobët por artistikisht ia ka humbë plotësisht vlerën origjinalit.
Shpresojë që firma do ti heq kartolinat nga përdorimi.
Suksese dhe përshëndetje,
Arbër R.

eni said...

Arber flm per perkrahjen!

LOER KUME said...

o EN, si ka MUNDESI TE NDODHI KJO? MOS IA KANE FUTUR DHE KETIJ ELTON KOJES VETE ATA TE KOMPANISE, SE ME DUKET SHUME SITUATE LEGENE TI VJEDHESH DIKUJT TE DREJTEN MBI NJE KRIJIM... GJEJA ME E NEVERITSHME... ME E NEVERITSHME SE VETE HIPOKRIZIA...

eni said...

pak rendesi ka Loer.
edhe nese se ka bere e ka pranuar.
ky eshte muhabet i ndyre dhe duhet ndryshuar.

xheni said...

Eni,prap je me "fat",mendo sikur te t'kishte vjedh tapin' ?! :)

eni said...

ah Xheni kur e shikon ashtu thua qe nuk eshte ndonje hall i madh , por eshte tmerresisht shume e shpifur te te ndodhe dicka e tille.
nuk them se me ka ndodhur vec mua por sikur u trash ca si shume kjo pune.

Albania said...

Interesant blogu juaj!

eni said...

flm

Alexandra Plibernik said...

i'm with you.

i hope you can fix the things and that person has what he deserves...
omg,,,

eni said...

thx hon :-*

Aida said...

Eni pershendetje, e dashur, cfare bere me kete problem? Uroj ta zgjidhesh sa me shpejt. :)

eni said...

flm e dashur Aida.
tani ka qene rrmeuja e zgjedhjeve por qe nga java tjeter do te merrem me hollesisht me kete pune.
nje gje eshte e sigurte nuk do ta le pa u marre me te.

iSEDuFuknDie... said...

Mutilation is the most sencere form of flattery... Shihi dhe anen pozitive nderkohe qe lufton per te drejten tende ;)

eni said...

eh do mundohem ;)

L.S. Alves said...

Eni can you translate this post to english?
...
imbilo

eni said...

nothin interesting here Luciano.i`m taliking about how a photo of mine has been used , and they have put their name as copyright :(
that`s all folks:(

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator