Thursday, November 23, 2006

fjali klishe ...

Poshte po shkruaj disa fjali klishe qe i urrej ne shqip:

1.Kur çdo gje te mbulohet nga pluhuri i harreses... (Ky pluhuri i harreses , me duket aq togfjalesh i dobet dhe medioker sa qe me perzihet sa here e lexoj)....
2.Dielli puthi kindat blu te fundit te qiellit...(boooo sa kot)
3.Toka qe mbushur plot me qilimin e kafte te gjetheve...(ça qilimi paskesh qene more:)


per momentin kaq me kujtohen ...mund te shtoni dhe ju...
do shtojme dhe te tjera:)

6 comments:

shqipo said...

cfare eshte "kinda?"

eni said...

dhe une s'jam shume e sigurte , po m'duket se eshte pjese ne fund...

LondonLily said...

Mua me pelqejne frazat numer 1 dhe 3...
Nuk e di a eshte njesoj, po e urrej kur njerezit perdorin "domethene" me tepri.Tregon se ai njeri nuk di te shprehet aq mire sa do,keshtu qe perdor fjale kot. Afersisht si perdoret "like" ne UK dhe USA.

eni said...

edhe une si ti mendoj London Lily...

N.Ago said...

Ndërsa unë, nuk fsheh habinë time me novatorizmat dhe huazimet që kanë hyrë në gjuhën shqipe nga gjuhët fqinje. Akoma dhe i madhi Kadare, përdor të tilla. Një shembull: dimë se, në gjuhën tonë i themi "pajë"(Fisheku në pajë) kurse fjala "prikë", është fjalë greqisht! E përdor Kadare në "Prilli i Thyer" !
Muaj të këndshëm!

eni said...

te bezdis fakti qe dhe Kadareja i perdor keto...
Gjithashtu dhe ne shume libra shqiptare perdoren shume turqizma qe ne fakt nuk dihen mbase dhe aq mire qe jane te tilla dhe perdoren gjasme si fjale shqipe...nje shembull eshte fjala : sarhosh qe ne turqisht domethene pijanec...
Sidoqofte ka dhe vende qe perdorimi i ketyre fjaleve them se nuk te bezdis syrin..nje shembull do te jepja me perkthimet e autorit gjerman Remark , nga perkthyesi Robert Shvarc..Kam kenaqesi kur i lexoj veprat e perkthyera nga ai....

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator