Saturday, January 31, 2009

The poem of being lonely

i thought to share with you another lovely poem of the great Orhan Veli tonight..hope you'll enjoy..

Photobucket

© Eni Turkeshi Photography

THE POEM OF BEING LONELY

They don't know,
Those who don't live alone,
How frightening is
Soundlessness;
How a person talks to himself,
How he runs to mirrors,
Hungry for a soul,
They don't know it.

Orhan Veli (Translated by Murat Nemet-Nejat, 1989)

source:
http://www.istanbullife.org/poetry_istanbul.htm

14 comments:

BEBOPCOWBOY said...

Shume poezi e bukur. Mua nuk me terheq shume poezia ne pergjithesi por kjo qenka shume e bukur. po shikoja dhe poezi te tjera nga ki xhaxhi dhe i paska shume te bukura.

Fotografia eshte super-kull, shume e bukur. Hej, po paska plas Starboksi dhe ne Stamboll? Ntuk, ntuk u amerikanizu dhe stambolli.

eni said...

yep Orhan Veli eshte gjigand fare kam vene dhe 2 poezi te tij me perpara ja ketu:

1.http://albtranslator.blogspot.com/2008/11/im-listening-to-istanbul.html

2.http://albtranslator.blogspot.com/2007/07/ka-dika-prej-alkoli-ne-ajer.html

flm per foton edhe un e kam xhan:)
po starbocks dhe gloria jeans jane shume fare ne mode.por mua me gric nervat rinia turke sidomos kur ulet tek kolltuqet qe jane ne vitrine;)

eni said...

BBC ku ma ke çu blogun?

BEBOPCOWBOY said...

eeeh si kam pare poezite e tjera. rrofsh per linqet.

une vdes per starboksin sepse si insomniac vdes per kafen dhe ata kane kafe shume te mire. Ate qe e kane e kane. Gjene e dyte te mire tek ata (te pakten ne amerike dhe ne ishujt me gjelberim te perhershem te evropes perindimore) eshte muzika. kane gjithmone musike jazz te perkryer. por kane dhe staff cool ne fakt.

Blogu? Teoria e evolucionit eshte e vlefshme dhe per blogospheren. Seleksionimi natyral mo. ca ti bosh he.

BEBOPCOWBOY said...

Po ky se bashku me Rıfatin dhe Xhevdetin (sipas Wikipedias) paskan qene themeluesit e grupit "Garip".

eni said...

te lutem je i mirepritur.
sa i perket Starbucks dhe mua me pelqen si nga dekorimi, ngjyrat dhe muzika si dhe ambienti eshte cool.
ma shpifin çike robt qe vijne kaq.
sa per blogun tat , we want it back:)

ps. ate muhabetin ke wiki se kisha pa.po e shof tashme:)
bthw "garip" nga turqishtja dmth : i çuditshem (strange)

kinofili said...

do ishte bukur sikur te perktheje ndonje poezi te tij nga turqishtja :)

eni said...

kino ja ku e ke nje poezi te tij qe e kam perkthyer nga turqishtja;)

http://albtranslator.blogspot.com/2007/07/ka-dika-prej-alkoli-ne-ajer.html

kinofili said...

oh po, me ka pelqyer shum "ka dicka prej alkooli..."
faleminderit per perkthimin si dhe qe me njohe me kete shkrimtar.

eni said...

gezohem Kino:)
vertet eshte nje nga autoret qe dhe une dua me shume.

Solvi said...

poezi e bukur: e thjeshtë dhe plot kuptim...

eni said...

gezohem qe te pelqen Solvi, i perket nje poeti te madh turk.

Kamomil said...

Shume e ndjere kjo poezia.
Dhe blogu yt tejet interesant. I subscribed :)

eni said...

flm Kamomil

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator